POZnań

Miał być akademik a Alfie… czy odnowiony zostanie wieżowiec przy Św. Marcinie?

Akademik w Alfie  Foto: materiały prasowe / LIV Poznan/ Gent Holding

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji zawiadomił prokuraturę o możliwych nieprawidłowościach związanych z działalnością Gent Holding. Jedna ze spółek grupy kapitałowej ma odnowić jeden z wieżowców Alf przy Św. Marcinie i otworzyć tam akademik. Pierwsi lokatorzy według zapowiedzi inwestora mają tutaj zamieszkać jesienią 2020 roku, jednak do dziś nie rozpoczęto żadnych prac budowlanych.

W marcu 2019 r. urząd otrzymał sygnał, opisujący możliwe nieprawidłowości związane z działalnością grupy Gent Holding. Wskazano w nim na wysokie koszty działalności spółek, w tym koszty wynagrodzeń i utrzymania siedzib, przy jednocześnie niskim poziomie sprzedaży. Może to świadczyć o finansowaniu działalności bieżącej długiem i stwarzać zagrożenie dla środków inwestorów. W kwietniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, które wykazało, że może dochodzić do nieprawidłowości.

Gent Holding to grupa kapitałowa, w skład której wchodzi 26 podmiotów, w tym spółki: Equal Real Estate, Szkolna 7, Nad Stawem13, Do Studzienki 40 42, Do Studzienki 67, św. Marcin 58. Mają one realizować akademiki w Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu pod marką LIV.

Z uzyskanych przez urząd informacji wynika, że budowa i sprzedaż lokali dotyczy jedynie inwestycji w Krakowie przy al. Jana Pawła II 74 i jest realizowana przez Equal Real Estate.

 

Urząd przeanalizował sprawozdanie finansowe Equal Real Estate za 2018 r., warunki emisji obligacji korporacyjnych oraz wyjaśnienia tej spółki. Wątpliwości urzędu wzbudziło to, że gromadzi ona środki klientów w formie pożyczek, a następnie udziela z nich dalszych, niezabezpieczonych, pożyczek innym podmiotom z grupy Gent Holding. Może to stanowić działalność zastrzeżoną dla banków. Innym sposobem na gromadzenie środków przez Equal Real Estate jest emisja obligacji korporacyjnych. Jej warunki również zawierają zastrzeżenie, że zgromadzone w ramach emisji środki mogą być pożyczane podmiotom powiązanym. Okoliczności te mogą wskazywać na podwyższone ryzyko dla inwestorów – w tym konsumentów.

Niepokojące jest to, że do tej pory realizowana jest budowa tylko jednego akademika. W rzeczywistości może być tak, że wpłaty konsumentów finansują działalność firm z grupy Gent Holding – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. – Wszyscy dobrze pamiętamy, że mechanizm transferowania pieniędzy do spółek w ramach jednej grupy kapitałowej miał miejsce np. w przypadku Gant Development, którym zajmuje się Prokuratura Regionalna we Wrocławiu – dodaje Niechciał.

Urząd ma również wątpliwości co do tego, czy spółka Equal Real Estate rzetelnie przedstawiła swoją sytuację w sprawozdaniu finansowym, w którym m.in. pomimo znacznej straty ze sprzedaży wykazuje zysk dzięki przeszacowaniu nieruchomości. Także inne spółki z grupy Gent Holding mogły naruszyć obowiązki sprawozdawcze, ponieważ nie złożyły sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym lub zrobiły to z opóźnieniem.

Urząd zawiadomił prokuraturę o możliwych naruszeniach przez spółki z tej grupy Prawa bankowego i ustawy o rachunkowości, informację o tym przekazał również Komisji Nadzoru Finansowego.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / LIV Poznan/ Gent Holding, Tomasz Dworek, T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz