Szczepienia, zdaniem epidemiologów, są najbardziej efektywnym sposobem ochrony przed wirusem powodującym tę chorobę. Ważne, by zaszczepić się jeszcze przed sezonem grypowym, dlatego darmowe szczepienia rozpoczną się w Poznaniu już 15 września.
Miasto rozstrzygnęło konkursy na dwa programy profilaktyczne, w ramach których mieszkańcy będą mogli skorzystać z darmowych szczepień: przeciwko grypie i pneumokokom. Szczepieniom towarzyszyć będzie akcja informacyjno-edukacyjna na temat chorób zakaźnych i związanych z nimi powikłań.
– Do grupy największego ryzyka w przypadku grypy należą m.in. osoby starsze. Seniorzy zagrożeni są zarówno ciężkim przebiegiem choroby, jak również poważnymi powikłaniami, nierzadko prowadzącymi do śmierci – mówi Dorota Potejko, p.o. Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP – W pierwszej kolejności ze szczepień będą mogli skorzystać podopieczni wybranych miejskich jednostek oraz prowadzonego na zlecenie Miasta Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Słoneczna Przystań”.
Z prowadzonych przez epidemiologów badań i statystyk wynika, że skuteczność szczepień przeciwko grypie wynosi od 70% do 90%. Dodatkowo u osób starszych szczepienia w znacznym stopniu redukują również ryzyko powikłań pogrypowych, takich jak zapalenie płuc, angina bakteryjna, zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i in.
Ponadto w tym roku Miasto planuje zaszczepić około 5200 osób powyżej 60 roku życia (urodzeni w 1955 roku i wcześniej), zameldowanych na stałe lub czasowo w Poznaniu. Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Szczepienia będą realizowane do końca roku lub wyczerpania limitu w wyznaczonych przychodniach. W sumie na terenie całego miasta jest ich 11.
W ramach towarzyszącej szczepieniom akcji informacyjno-edukacyjnej, każdy zainteresowany pacjent – przed zaszczepieniem – będzie miał możliwość uzyskania od lekarza informacji m.in. na temat zagrożeń i nieporządnych skutków związanych z zakażeniem wirusem grypy.
Adresy i numery telefonów przychodni, gdzie realizowane są szczepienia, dostępne są na stronie internetowej Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych
1 września rozpoczął się natomiast program profilaktyki, w ramach którego można szczepić dzieci przeciwko zakażeniom wywołanym przez pneumokoki.
Są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego takich jak zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc, zapalenia zatok oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli. Szczególnie narażone na zakażenie są małe dzieci.
– Naszym głównym celem jest zmniejszenie wskaźnika zapadalności na choroby wywołane przez pneumokoki wśród najmłodszych dzieci – mówi Dorota Potejko. W pierwszej kolejności, od 7 września, będą umawiane na szczepienia dzieci uczęszczające do miejskich żłobków i placówek wpisanych do rejestru żłobków i klubów dziecięcych funkcjonujących na terenie miasta Poznania oraz przebywające w miejskich placówkach opiekuńczo-wychowawczych w wieku od 2 miesiąca życia do 3 lat. Pozostałe dzieci mieszczące się w tym przedziale wiekowym będzie można rejestrować na szczepienie od 10 września br.
Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji, miejsc realizacji bezpłatnych szczepień są zamieszczone na stronie internetowej organizatora akcji szczepień.
Dodaj komentarz