Naukowcy specjalizujący się w badaniach systemów emerytalnych z Czech, Słowacji, USA, Brytanii oraz z wielu ośrodków naukowych w Polsce przez dwa dni dyskutować będą w Poznaniu o reformach emerytalnych w różnych krajach. Gospodarzem tej międzynarodowej konferencji jest Politechnika Poznańska.
Celem konferencji jest próba wstępnej oceny wyników reform emerytalnych, które zostały wprowadzone na przełomie XX i XXI w. oraz na początku obecnej dekady w krajach postsocjalistycznych i skonfrontowania ich z reformami systemów zabezpieczeń emerytalnych w innych krajach – wyjaśnia Jolanta Szajbe z Politechniki – proces reform nie został jeszcze zakończony, ale możliwe jest już dokonanie ich wstępnej oceny.
Choć całe wydarzenie było przygotowywane wcześniej, to zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przez nasz Rząd kolejnych zmian w funkcjonowaniu naszego systemu emerytalnego. Wzbudza to wielkie emocje wśród polityków i zdezorientowanie przyszłych emerytów. Z opublikowanego przez TVN24.pl sondażu (11.09) wynika, że większość badanych Polaków chce dalej oszczędzać na emeryturę w OFE. Zadeklarowało tak 43% ankietowanych. Co trzeci chce przenieść swoje składki do ZUS.
Podczas konferencji w Poznaniu dyskutowane będą również właśnie najnowsze zmiany w publicznym systemie emerytalnym w Polsce dotyczące OFE.
Czy na skutek reform polepszyła się długofalowa stabilność i wypłacalność systemów emerytalnych? Dlaczego w wielu krajach postsocjalistycznych nastąpiło odejście od założeń wprowadzonych reform, redukcja lub całkowita likwidacja filaru kapitałowego i powrót do finansowania repartycyjnego? To oczywiście tylko niektóre pytania, na które uczestnicy spotkania będą szukali odpowiedzi.
Konferencja Reformy emerytalne w krajach postsocjalistycznych oraz w innych państwach – porównanie i wstępna ocena rozpocznie się w czwartek i potrwa do piątku (12-13.09).
Dodaj komentarz