Za nami pierwszy dzień Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej, podczas którego rzeźbiarze rywalizowali w konkurencji speed ice carving, czyli rzeźbienia na czas. Najlepszym okazał się Victor Dagadan z USA. Wieczorem, po ogłoszeniu wyników pierwszego dnia Festiwalu została także rozświetlona miejska choinka.
To pierwsza taka choinka w Polsce. Powstawała przez tydzień, a zbudowana została z ponad 3.000 zielonych butelek PET. Choć pomysł na taką właśnie świąteczną ozdobę jest odważny i wielu podchodziło do niego sceptycznie, ostateczny efekt może się podobać. Zwłaszcza wieczorem, gdy eko-choinka jest podświetlona.
Po raz pierwszy zabłysnęła kilka minut po godzinie 18:00. Tłum poznaniaków zgromadzonych na Starym Runku odliczał, a gdy wszyscy wykrzyknęli “zero!” przycisk uruchamiający iluminację wcisnęli wspólnie Ryszard Grobelny, Jerzy Podzerek który zgromadził podczas akcji najwięcej butelek oraz Krzysztof Śpiewek z fundacji All For Planet.
Wcześniej poznaniacy mogli przez cały dzień przyglądać się rywalizacji rzeźbiarzy, którzy na scenie tworzyli lodowe rzeźby. Przez cały dzień powstało ich 29. W drodze eliminacji wyłoniono trójkę najlepszych artystów, którzy podczas finałowego pojedynku musieli wyrzeźbić Myszkę Miki w karnawałowym stroju. Na scenie tytuł najlepszego walczyli Sebastian Sanchez, Angelito Baban oraz Victor Dagadan. Ostatecznie publiczność oraz jury to właśnie jemu przyznali laur zwycięstwa.
Drugiego dnia Festiwalu powstanie 10 dużych lodowych rzeźb. Każdą tworzyć będą dwuosobowe, międzynarodowe zespoły. Rzeźbiarze reprezentują Bułgarię,Francję, Japonię, Kanadę, Malezję, Polskę, Szwecję i USA. Prace rozpoczną już o godzinie 9:00 i zakończą o 17:00. Godzinę później poznamy wyniki głównego konkursu.
Przez cały dzień na scenie występować będą zespoły dziecięce, a w samo południe zorganizowane zostaną dla kilkudziesięciu dzieci warsztaty rzeźby lodowej. Wieczorem, około 18:30 odbędzie się koncert zespołu Magdy Wasylik, półfinalistki I edycji Must be the music oraz II edycji The Voice of Poland.
Dodaj komentarz