Dzisiaj zrobiło się nieco nerwowo, gdy użytkownicy usługi moBilet otrzymali komunikat, że od 1 maja nie będą mogli z niej korzystać w Poznaniu. Zaczęliśmy drążyć temat i otrzymaliśmy uspokajające informacje z ZTM’u, że to wszystko nieporozumienie i że usługa nadal będzie dostępna. Urzędnicy tłumaczą, że potrzebny jest przetarg, który wyłoni jedną firmę, na którą będą skazani pasażerowie i kierowcy opłacający w ten sposób parkowanie. To nie podoba się części internautów, którzy już się organizują na facebooku.
Być może zachęceni sukcesem innego poznaniaka, który założył profil i zmusił do ustępstw duży koncern, Joanna i Dawid uruchomili akcję Poznań – dajcie nam wybór! Chcemy korzystać z Mobilet i INNYCH aplikacji!
Nie chcemy, żeby urzędnicy decydowali za nas. Miasto robi za wiele milionów projekt karty aglomeracyjnej. Niektórzy wolą korzystać z aplikacji mobilnych – rozwiązań prostszych i o wiele tańszych. Jedyna działająca aplikacja ma być wybierana przez urzędników w przetargu… to anachronizm – przekonują założyciele profilu.
Żądają, aby mieszkańcy mogli korzystać z moBiletu oraz innych rozwiązań. Chcemy UPUBLICZNIENIA danych miejskich w postaci API tak jak robią to rozwinięte i innowacyjne aglomeracje – przekonują – powstaną wtedy dziesiątki aplikacji mobilnych i to mieszkańcy wybiorą, które rozwiązania są najlepsze i najwygodniejsze.
Ich zdaniem to mieszkańcy powinni wybierać, a nie urzędnicy. O tym które rozwiązanie jest najlepsze zdecydować powinien wolny rynek, a nie przetargi.
Niezależnie od tego, który z operatorów będzie w przyszłości sprzedawał bilety za pośrednictwem telefonu komórkowego (analizowane są 3 złożone oferty), ZTM zapewni pełną informację pasażerom, a jednocześnie ciągłość w dostępie do biletów jednorazowych sprzedawanych tą drogą – zapewnia Zarząd Transportu Miejskiego – zgodnie z procedurami jednostek budżetowych Miasta Poznania, ZTM, w związku z kończącym się dotychczasowym kontraktem z operatorem usługi Mobilet, był zmuszony przeprowadzić przetarg na operatora usługi sprzedaży biletów za pośrednictwem telefonu komórkowego.
Niestety nie znamy szczegółów przetargu, ale szczątkowe informacje sugerują, że najważniejsza będzie cena usługi. W przypadku rozwiązań mobilnych może to nie być najszczęśliwsze rozwiązanie.
Fanie by było, gdyby zainicjowało to jakąś debatę w Poznaniu na temat upublicznienia danych, rozwiązań technologicznych – skomentowała Joanna.
Jeśli chcecie się przyłączyć do akcji dzięki której – być może – usługi takie jak moBilet będą lepsze, możecie przyłączyć się do akcji. Znajdziecie ją na fb klikając tutaj.
Dodaj komentarz