Jutro w São José dos Campos w Brazylii rozpoczynają się akademickie zawody konstruktorów modeli latających. W zawodach biorą udział studenci Politechniki Poznańskiej. Jest to pierwsza ekipa z Polski i Europy, która bierze udział prestiżowym SAE Aero Design Brasil.
Zadaniem uczestników jest budowa modelu, który będzie latał przy możliwie największym obciążeniu. W zawodach w klasie Micro, bierze udział ekipa złożona ze studentów Politechniki Poznańskiej, reprezentujących kilka wydziałów zrzeszonych w ramach Akademickiego Klubu Lotniczego.
Chcemy skonfrontować nasze umiejętności z kilkudziesięcioma ekipami z Ameryki Południowej, w siedzibie firmy Embraer, producenta popularnych w Europie samolotów komunikacyjnych – mówi opiekun drużyny dr inż. Radosław Górzeński.
Studenci mieli ograniczony czas na przygotowanie projektu i budowę modelu, ale mają nadzieję na uzyskanie dobrego wyniku.
Wczoraj konkursowy model wykonał poprawny lot testowy, obarczony wymaganym zgodnie z regulaminem ładunkiem 40 piłek Wilson Championship. Jutro odbędzie się konkurencja techniczna obejmująca prezentację oraz montaż modelu we wskazanym czasie ze skrzyni transportowej. W kolejnych dniach przewidywane są konkurencje lotnicze.
Wyjątkowo w bieżącym roku modelem steruje lokalny pilot Daniel Lauar. Obserwacje z oblotu pozwalają mieć nadzieję, iż jego umiejętności dorównują umiejętnościom Macieja Wnuka, który był pilotem we wcześniejszych edycjach zawodów SAE – mówi Radosław Gorzeński.
Brazylia przywitała nas bardzo egzotyczny, a nawet dzikim stylem jazdy na drogach. Tutaj światła nie mają najmniejszego znaczenia dla kierowców nie wspominając już o znakach. Kręte + piszą studenci na facebooku. Dzięki współpracy poznańskiej uczelni z Volkswagenem do poruszania się po Brazylii udało się pozyskać pickup’y Saveiro Cross.
Dodaj komentarz