Aglomeracja

Możesz zostać spałowany przez ZOMO

Stan wojenny w Poznaniu  Foto: NSZZ Solidarność

W tym roku mija 30 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wielu z nas ten dzień kojarzy się z brakiem Teleranka. Inni w ogóle nie wiedzą co to jest Teleranek tym bardziej jakie znaczenie,  konsekwencje dla Polski miały wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku.

O tym jak żyło się w czasach komunizmu, czym dla Polaków był stan wojenny będzie można dowiedzieć się z licznych przedsięwzięć przygotowanych przez władze samorządowe województwa wielkopolskiego, Powiatu Poznańskiego i Urzędu Miasta,

7 grudnia w godz. 13.00-17.00 ulicami miasta przejedzie „tramwaj wojenny”, którego pasażerami będą uczniowie LO przebrani za zomowców. Oczekującym na przystankach będą rozdawać ulotki. Nagrania płynące z głośników przypomną o rygorach wprowadzonych dekretem WRON.

stan wojenny 3

10 Grudnia rozpocznie się Gra miejska pt.: „Raport z oblężonego miasta”. To nowy, niepowtarzalny rodzaj gry edukacyjnej, łączący w sobie elementy gier komputerowych i happeningów ulicznych. Po wstępnej fazie internetowej kilkuosobowe zespoły uczestników rywalizują między sobą na ulicach miasta, starając się wykonać postawione przed nimi zadania. W grudniowej grze trzeba m.in. wykonać ulotki na powielaczu, przekazać zaszyfrowaną informację, przedostać się do wskazanego mieszkania strzeżonego przez ZOMO, unikając pułapek zastawianych przez tajniaków. Uczestnicy zdobywając informacje na temat stanu wojennego, przeniosą się do roku 1981. Całość rozgrywana jest w przestrzeni miasta, które stanowi integralny element rozgrywki.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.gramiejska.pl

stan wojenny 4

„Sąd nad stanem wojennym” to projekt przygotowany we współpracy z uczniami poznańskich Liceów nr 5, 6, 8. Rozprawa odbędzie 12 grudnia o 10:00 się w sali nr 100 Sądu Okręgowego w Poznaniu przy al. Marcinkowskiego.

Specjalną konferencję przygotował także poznański Instytut Pamięci Narodowej „Od stanu wojennego do okrągłego stołu” połączona z okolicznościową wystawą. Spotkanie odbędzie się w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa o godzinie 10:00. Wstęp wolny.

13 grudnia po mszy w kościele o.o. Dominikanów nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. O koło 18.30 u stóp pomnika członkowie NZS ułożą ze zniczy napis „13 grudnia 1981 r. Pamiętamy”.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz