Dziś od samego rana Internet aż huczy o tęczowych chorągiewkach na poznańskich bimbach. Miasto podzieliło się na tych, którym akcja Stonewall nie przeszkadza, i na tych, którzy są zdecydowanymi przeciwnikami. Akcja miała być zwieńczeniem Festiwalu Poznań Pride Week.
Poznań Pride Week to największa queerowa impreza w Polsce. Queer, to określenie używane od lat 90. XX wieku do opisywania społeczności LGBT i jej członków. Od pierwszej edycji w 2015 festiwal przyciągnął dziesiątki tysięcy osób uczestniczących, pomagając stolicy Wielkopolski osiągnąć status najbardziej otwartego miasta w Polsce. Zwieńczeniem tygodnia imprez, spektakli, pokazów filmowych i innych wydarzeń tradycyjnie jest Marsz Równości, który rozpocznie się w sobotę o godzinie 14:00.
Jeszcze rano MPK pisało:
MPK Poznań nie ponosi odpowiedzialności za treści reklam, które umieszczane są na zasadach komercyjnych. W przypadku tęczowych flag, naszym klientem było Stowarzyszenie Stonewall, które zwróciło się do nas z zamówieniem na wynajęcie nośnika reklamowego. Środkami komunikacji miejskiej poruszają się po mieście wszyscy ludzie bez względu na przekonania polityczne, kolor skóry, wyznanie czy orientację seksualną. Osoby ze środowiska LGBT również podróżują tramwajem lub autobusem. Jesteśmy świadkami mentalnego przełomu, ale liberalizacji postaw wciąż jeszcze towarzyszy myślenie zachowawcze, homofobiczne, dlatego tęczowe flagi budzą kontrowersje.
Jednak o 20:40 na profilu przewoźnika pojawił się komunikat:
Tęczowe chorągiewki które pojawiły się dzisiaj na poznańskich tramwajach wywołały wiele kontrowersji i burzliwych emocji. Przeważały wśród nich głosy negatywne. Te krytyczne opinie docierały do nas ze strony pasażerów, których zdanie najbardziej dla nas się liczy, bo komunikacja jest dla ludzi i jesteśmy szeroko otwarci na ich potrzeby i oceny.. Szanujemy również opinie naszych motorniczych, którzy wyrazili swoją dezaprobatę wobec takiego przedsięwzięcia biznesowego. Dlatego podjęliśmy decyzję o zdjęciu tęczowych chorągiewek.
Jutro na tramwajach ich już nie zobaczymy.
A czy to nie jest działanie na szkodę spółki? Ktoś zapłacił za usługę a teraz trzeba będzie mu kasę zwrócić… Hmmm no tak… Wolimy płacić więcej za przejazdy bo kogoś uraziła mikroflaga? Jeśli zdejma flagi a umowa została zawarta to czy odszkodowanie się nie należy? A jak napiszę że flagi Lecha kojarzone głównie ostatnio z kibolami mi przeszkadzają? To co wtedy? Ile opinii trzeba aby i tego zakazać? Znajomych mam… Można trollować
Na środkach komunikacji miejskiej, winne się pojawiać, jedynie w wyjątkowych sytuacjach, barwy narodowe, ewentualnie miejskie.
Wszystkie inne to nadużycie i zwykły brak przyzwoitości !
Pan Jaśkowiak i jego zausznicy, przekroczyli ZDECYDOWANIE swoje uprawnienia !
Panie Jaśkowiak, Panie Jacku, Panu już NAPRAWDĘ dziękujemy!
Ten urząd, jako Pierwszego Poznańczyka ewidentnie sprawia kłopoty !
A flagi Lecha są miejskie? Przecież to firma
Brawo !!! A w najbliższych wyborach samorządowych pożegnamy tęczowego i Poznań stanie się choć trochę normalniejszy.
Jestem ciekaw czy równie ochoczo zdejmowaliby flagi onr czy innej faszystowskiej zarazy, kolejny pokaz zaściankowosci i władzy durnego ludu, kompleksy małych ludzików wybierających gęby patriotycznym hasłami
Zachowanie MPK zachowawcze i nie do przyjęcia. Poznaniacy nigdy nie wyjdą z zaścianka.
baju baju ,,jak sie grunt pod nogami zaczyna palić ,to MPK zaraz ściąga chorągiewki, no patrzcie ludzie,pieprzenie że pasażer jest najważniejszy ,hahaha dobre,żal mi Cie firmo ,szkoda gadać!
Ogłaszam bojkot MPK. Przesiadam się do swojego auta i sam wywiesze tęczową flagę. Jak wiszą flagi Lecha Poznań to jest w porządku???
Bardzo dobra decyzja, to nie jest miejsce na promowanie gejostwa
Czyli czekamy na szmaty ze znakiem ONR w najblizszym Dniu Niepodleglosci, tych pewnie nie zdejmą.
Maro
10 Sierpnia 2018 o 21:48
Jestem ciekaw czy równie ochoczo zdejmowaliby flagi onr czy innej faszystowskiej zarazy, kolejny pokaz zaściankowosci i władzy durnego ludu, kompleksy małych ludzików wybierających gęby patriotycznym hasłami ——–Wszystkie oznaki czegoś tam, co nie ma związku ze świętami narodowymi czy też lokalnymi, nie winno być manifestowane na środkach komunikacji miejskiej, czy też obiektach użyteczności publicznej ! Wielu, bardzo wielu, często gęsto powołuje się na to co się dzieje w krajach Europy zachodniej, w tym temacie. To proszę, warto to sprawdzić jak tam się podchodzi do tych spraw! Czegoś takiego tam nie uświadczysz!
Beznadzieja, ciemnogród i nic więcej. Może ludziom też się nie podoba widniejąca flaga Lecha podczas meczy, która aktualnie nie oznacza piłki nożnej samej w sobie a jedyne z czym się kojarzy to z kibolami, którzy jak dla mnie już dawno powinni być zawieszeni we wszystkich miastach w Polsce za to jak potrafią traktować innych ludzi i demolować miasta. To ma być przykład dla dzieci i innych pokoleń?! Naprawdę?! Żałosne. Jeśli mam w przyszłości wychowywać dziecko w takim ciemnogrodzie to na pewno się stąd wyprowadzę, bo nie chcę żeby w tym zatrutym środowisku moje dziecko wyrosło na kolejnego półmózga z klapkami na oczach i baseballem w ręku.
Z ciemnogodem nie wygrasz
11 Sierpnia 2018 o 14:45 ….ojjj ileż agresji u osoby która samą siebie uważa za tolerancyjną !? To kolejny przykład, iż osoby które mają pełne usta tolerancji, tak zwyczajnie są NIETOLERANCYJNE , agresywne i i bardzo ale to bardzo wrogo nastawione do innych ! Noo jak OŚWIECONY jasnogród, sporo negatywnych emocji poszło w przestrzeń internetową.