7 grudnia Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na niezwykłe wydarzenie, gdzie malarstwo i film spotkają się w twórczym dialogu. To niepowtarzalna okazja, by spojrzeć na obrazy Jacka Malczewskiego przez oko kamery Lecha Majewskiego – mistrza łączenia sztuki wizualnej z filmową narracją.
Jako artysta poruszający się na granicy filmu i sztuk plastycznych, Lech Majewski dał się poznać za sprawą swojego autorskiego kina, w którym dialoguje z malarstwem wielkich mistrzów. W swoich filmach twórca korzysta z rozmaitych strategii ożywiania obrazów i wkomponowywania ich w tkankę kina: dzieła malarskie funkcjonują w nich zarówno jako bezpośrednie cytaty, jak i subtelne aluzje czy ślady obrazowe wzbogacające narrację filmową. W trakcie spotkania przyjrzymy się temu jak współczesny artysta przetwarza i reinterpretuje obrazy młodopolskiego symbolisty, nadając im tym samym nowe znaczenia – zaprasza Zuzanna Wagner – kuratorka wystawy „Jacek Malczewski/Lech Majewski”, która opowie o sposobach przetwarzania malarstwa w wideoartach.
Program wydarzenia
- Godz. 12:00
Wykład Zuzanny Wagner: „Jacek Malczewski w oku kamery Lecha Majewskiego”. Kuratorka przybliży proces przekształcania malarskich dzieł w nowoczesne wideoarty. - Godz. 14:00
Spotkanie z Lechem Majewskim na wystawie wideoartów „Jacek Malczewski / Lech Majewski”. Artysta opowie o swojej unikalnej metodzie ożywiania obrazów, które w jego filmach stają się zarówno inspiracją, jak i częścią narracji.
Seanse filmowe w Kinie Muza
- 8 grudnia, godz. 16:00 – Młyn i krzyż (2010). Po filmie spotkanie z reżyserem.
- Godz. 18:45 – Ogród rozkoszy ziemskich (2004).
🎟 Bilety: dostępne w kasie muzeum, Kinie Muza lub online.
Przyjdź i przekonaj się, jak współczesny artysta reinterpretuje symbolistyczne arcydzieła, nadając im nowe życie i znaczenie.
Dodaj komentarz