Za 10 dni rusza kolejna edycja Nostalgia Festival Poznań. Między 23-25 października będą się ze sobą ścierać w Poznaniu odmienne nurty muzyczne, z odległych od siebie stron świata: Armenii i USA. Na nostalgiczny obraz złożą się 3 kameralne koncerty w kościele oo. Dominikanów, 3 spotkania z kompozytorami, wykonawcami i teoretykami oraz 6 filmów z muzyką w tle. Bezpłatne wejściówki na koncerty są już dostępne w CIM.
Zawsze lubiłem tutejszy nastrój, poczucie tworzenia, intensywny odbiór muzyki przez publiczność. Lubię te wibracje i jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być na Nostalgii o porze roku kiedy wszystko staje się znów nieco melancholijne. – opowiada o festiwalu Manfred Eicher, szef legendarnej wytwórni płytowej ECM.
Kiedy myślimy: Armenia, muzyka i nostalgia, od razu przychodzi do głowy ta jedna postać – Tigran Mansurian. Pierwszy dzień festiwalu przybliży twórczość obchodzącego 75-lecie kompozytora, który nie tylko spotka się z publicznością, ale również wykona własne utwory. Dwa lata temu Mansurian napisał dla jednej z najznakomitszych wiolonczelistek na świecie, Anji Lechner, utwór zatytułowany Quasi parlando, co możemy przetłumaczyć jako „niemal mówiąc”. Podczas koncertu otwarcia kompozytor pozwoli wiolonczeli nie tylko zbliżyć się do brzmienia ludzkiego głosu, ale nawet zastąpić go. Mansurian razem z samą Lechner wykona utwory, które są przełożeniem charakterystycznych intonacji i fonetyki języka ormiańskiego na instrumenty
Kompozycje Elliotta Cartera, którego twórczości poświęcony jest drugi dzień festiwalu, najlepiej współbrzmią z widokami Nowego Jorku. W tym krajobrazie wysłuchamy opowiadań jednego z najbardziej utytułowanych i najciekawszych kompozytorów ostatnich stu lat, zarejestrowanych w muzycznym dokumencie A Labyrinth of Time. Obrazu kompozytora dopełnią rozmowy o muzycznej awangardzie i w końcu recital Macieja Grzybowskiego. Nominowany czterokrotnie do Paszportów Polityki pianista zagra m.in. Sonatę oraz Night fantasies czyli prawdziwe kamienie milowe w twórczości Cartera.
Rozwrzeszczani to tytuł dokumentu o członkach zespołu System of a Down, którzy słowami i ostrymi riffami wołają o pamięć o ludobójstwie Ormian z rąk Turków. Film i tematycznie związane z nim spotkanie to wstęp do finałowego koncertu festiwalu. Orkiestra Kameralna l’Autunno, Chór Akademicki UAM i soliści pod batutą Adama Banaszaka po raz pierwszy w Polsce wykonają Requiem Tigrana Mansuriana. Utwór poświęcony jest wspomnianym ludobójstwie, którego ofiarami padło – wedle różnych szacunków – od czterystu tysięcy do miliona ludzi i które zmusiło kolejne pięćset tysięcy Ormian do opuszczenia kraju.
Spotkania oraz pokazy filmów odbywać się będą w siedzibie Fundacji Malta, Ratajczaka 44, wstęp jest wolny. Na koncerty w Kościele oo. Dominikanów w Poznaniu, obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44). Program wszystkich filmów, spotkań i koncertów dostępny jest na: www.nostalgiafestival.pl.
Dodaj komentarz