Muzyczne przestrzeni to nowy festiwal muzyki kameralnej. Od 9 do 17 września w niecodziennej przestrzeni pałaców, dworów i zabytkowych kościołów Wielkopolski brzmieć będzie wyjątkowa muzyka. Inspiracją dla tego przedsięwzięcia jest twórczość znanych oraz niemal zapomnianych polskich kompozytorów XIX i XX wieku, która zostanie zaprezentowana przez wybitnych muzyków z kraju i zagranicy. W programie Festiwalu znajdzie się osiem koncertów.
Główną ideą całego przedsięwzięcia jest połączenie koncertów z udziałem wybitnych artystów i specjalnie dobranych miejsc, które ze względu na swoje walory architektoniczne i artystyczne znakomicie nadają się jako przestrzeń do spotkania z dziełami muzyki kameralnej. Wybór miejsc, w których zabrzmi muzyka, był nieprzypadkowy. Spośród najpiękniejszych obiektów Wielkopolski wybrano: Zamek w Gołuchowie, Pałace w Rogalinie i Dobrzycy, Dworek w Budziejewie, Katedrę Gnieźnieńską, Kościoły: Farny w Poznaniu i w Koninie oraz Garnizonowy w Gnieźnie.
Organizatorzy określając założenia „Muzycznych przestrzeni” inspirowali się podobnymi przedsięwzięciami artystycznymi, takimi jak Lockenhaus Chamber Music Festival (Austria) czy Lugano Festival (Szwajcaria) – dobrze znanymi miłośnikom muzyki kameralnej na całym świecie. Fenomen tego typu festiwali polega na wspólnym muzykowaniu artystów, którzy na co dzień w salach koncertowych występują jako soliści. Przed festiwalem natomiast spotykają się i wspólnie przygotowują wybrane utwory, które potem prezentują festiwalowej publiczności. Koncerty takie są prawdziwymi rarytasami dla melomanów.
Pierwsza edycja Festiwalu zobowiązuje. W programie obok przebojów światowej literatury muzycznej znajdą się utwory polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku, które poprzez zawirowania historyczne zostały niedocenione i niesłusznie zapomniane – mówi Janusz Wawrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu. Starałem się tak ułożyć program, aby były w nim prawdziwe perły polskiej i zagranicznej muzyki kameralnej.
W trakcie Festiwalu zaprezentowane zostaną utwory Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego, Juliusza Zarębskiego, Witolda Maliszewskiego, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego. Zabrzmi także muzyka kompozytorów współczesnych Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego. Nie zabraknie dzieł największych kompozytorów europejskich: Bacha, Boccheriniego, Liszta, Brahmsa, Mahlera, Fauré. Szczególną uwagę warto zwrócić na fakt wykonania podczas Festiwalu wszystkich dzieł kameralnych Zygmunta Noskowskiego.
Podczas Festiwalu usłyszymy m.in. Lenę Neudauer, José Gallardo, Katarzynę Budnik, Roberta Dymowskiego, Bogumiłę Dziel-Wawrowską, Rafała Kwiatkowskiego, Janusza Wawrowskiego, Janusza Widzyka, Marcina Zdunika. Gwiazdą Festiwalu będzie jeden z najlepszych zespołów wokalnych na świecie – legendarny The King’s Singers.
Najmocniejszym punktem festiwalowego programu będzie światowa prapremiera utworu “Responsoria Tenebrae” wybitnego współczesnego polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Utwór ten zostanie wykonany przez The King’s Singers w poznańskiej Farze 17 września 2011 roku.
Kompozycje chóralne Pawła Łukaszewskiego, wydane przez Hyperion na płycie w Wielkiej Brytanii, zafascynowały członków Zespołu. Dzieło, które festiwalowa publiczność będzie mogła usłyszeć na koncercie finałowym, powstało latem 2010 roku i zostało skomponowane na zamówienie The King’s Singers. Stroną finansującą zamówienie jest Instytut Adama Mickiewicza. Utwór, dedykowany Jerzemu Salzmanowi, składa się z pięciu niezależnych części i trwa ok. 20 minut. Tekst w języku łacińskim zaczerpnięty został z liturgii Wielkiego Tygodnia.
Inaugurację Festiwalu poprzedzi zorganizowana dla uczniów szkół podstawowych wystawa instrumentów lutniczych autorstwa Wojciecha Topy z Zakopanego, znakomitego lutnika młodego pokolenia, który na co dzień swoje muzyczne pasje realizuje również jako muzyk w zespole Zakopower.
Wstęp na koncerty organizowane w kościołach jest wolny. Bilety na pozostałe koncerty można nabyć na www.ebilet.pl
Szczegółowy program Festiwalu i imprez towarzyszących dostępny jest na: www.muzyczneprzestrzenie.pl
Dodaj komentarz