POZnań

Na co wydamy 10.000.000 złotych?

Poznański Budżet Obywatelski 2014  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1

Poznański Budżet Obywatelski 2014 Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1Wiadomo już jakie projekty walczyć będą o bejmy Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. O tym które będą realizowane z tych środków decydować mogą wszyscy poznaniacy.

Łącznie wpłynęło 207 projektów, z czego 187 przeszło wstępną weryfikację – wyjaśnia Paweł Marciniak z Urzędu Miasta Poznania – odpadły podwójne lub te, które zostały jedynie jako kopie robocze i nic z nimi już dalej nikt nie robił.

Wśród zgłoszonych projaktów dużo dotyczy tworzenia nowych ścieżek i stacji rowerowych, jest wiele pomysłów na usprawnienie komunikacji (np. Odkorkowanie Mostowej. Zmiana kierunku jazdy na ulicy Wszystkich Świętych) oraz stworzenie miejsc aktywnego odpoczynku w różnych częściach miasta (np. Jest także wniosek o wsparcie dla piłkarskiej Warty Poznań, stworzenie Golęcińskiej Strefy Sportu i Rekreacji).

Naszą uwagę zwrócił natomiast pomysł stworzenia… cmentarza dla psów w naszym mieście czy stworzenie parku Rycha Peji. Mielibyśmy tam znaleźć pomnik tego muzyka, ławkę twurców (zachowaliśmy oryginalną pisownię) czy scenę do bitów freestylowych.

Ciekawą propozycją jest między innymi projekt rewitalizacji ul. Święty Marcin, przez przywrócenie tam neonów. Jak pisze Jakub – Projekt zakłada odnowę istniejących już neonów oraz uruchamianie ich wieczorami. Warto także nakłaniać sklepy i zakłady na Świętym Marcinie by zamieniali swoje szyldy na neony, tworzyli nowe neony (określone jakimiś zasadami estetycznymi). Można także pomyśleć nad przywróceniem starych neonów, które kiedyś już istniały na tej ulicy.

Wśród zgłoszonych pomysłów znalazła się także budowa przeprawy promowej lub tramwaju wodnego na jeziorze Maltańskim. Jak uzasadnia autor – Taka inwestycja rozwija turystycznie to miejsce – uzupełnia atrakcję jaką jest kolejka Maltanka. Taka przeprawa miała by być nową i interesującą atrakcją Poznania.

Być może uznanie poznaniaków zyska projekt powstania kładki pieszo – rowerowej nad Wartą, która powinna łączyć dwa brzegi Warty i umożliwiać szybkie przejście czy przejechanie z jednego brzegu na drugi. Powinna być pieszo – rowerowym przedłużeniem ul. Jordana w kierunku os. Piastowskiego i Parku Nad Wartą, tworząc atrakcyjne połączenie komunikacyjne dla wszystkich mieszkańców korzystających z relaksu nad Wartą oraz łącząc 2 parki – Nad Wartą i Jana Pawła II z dala od ruchliwych tras Królowej Jadwigi i Hetmańskiej.

O bejmy walczyć też będzie grupa, która zgłosiła pomysł remontu amfiteatru na Cytadeli. Projekt zakłada przywrócenie do życia amfiteatru na Cytadeli poprzez renowację miejsca dla widowni, przygotowanie sceny i zaplecza, zapewnienie profesjonalnego oświetlenia, nagłośnienia i zadaszenia. Według pomysłodawców, mogła by to być np główna scena Festiwalu Malta.

Jest także projekt stworzenia Parku księżycowego. Jego głównym celem jest zagospodarowanie terenów zielonych między ulicami Palacza- Księżycowa- Słoneczna- Sowińskiego oraz aktywizacja ruchowa mieszkańców. Mamy w ręku nieoszlifowany diament, który przy odrobinie pracy zmieni się w brylant – twierdzi pomysłodawca.

Do rozdysponowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego z budżetu miasta to dokładnie 10.000.000,00 złotych.

Wszystkie projekty, które zostaną zakwalifikowane będą oceniane w głosowaniu powszechnym, tak jak było to w latach poprzednich. Bierze w nich udział coraz więcej mieszkańców naszego fyrtla. Głosować może każdy mieszkaniec Poznania posiadający czynne prawo wyborcze, osoby zameldowane w Poznaniu, które ukończyły 16 rok życia, oraz osoby studiujące w Poznaniu na podstawie numeru legitymacji studenckiej.

Głosowanie trwać będzie 12 dni w specjalnie wyznaczonych punktach, gdzie będzie można wypełnić i złożyć ankietę. Wybrane ptrzez siebie projekty można będzie także poprzeć poprzez stronę internetową.

Poznański Budżet Obywatelski Foto: Poznański Budżet Obywatelski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz