Poznańska policja odnotowała w tym tygodniu aż 5 prób oszustwa osób starszych. Funkcjonariusze ponownie apelują, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy.
Przestępcy podają się za administratora, pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, uzdrowiciela, krewnego, sąsiada a nawet policjanta. Sprawcami są zarówno mężczyźni jak i kobiety.
Oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, podają się za funkcjonariuszy CBŚ i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. Ostrzegamy: każdy kto dzwoni, podaje się za policjanta i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy to oszust – informuje Patrycja Banaszak z biura prasowego wielkopolskiej policji.
Przypominamy! Tak działają oszuści. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy, co tłumaczą różnymi okolicznościami. Oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna – podająca się za funkcjonariusza policji.
Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Nalega by przekazać pieniądze oszustowi, co umożliwi zatrzymanie go na gorącym uczynku. „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Oczywiście po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.
Dodaj komentarz