Aglomeracja POZnań

Nagła choroba podczas długiego weekendu? Jak działają „wieczorynki”?

Apteka lekarz skrzykawka  Foto: qimono / pixabay


Zbliża się Święto Wojska Polskiego, a co za tym idzie kolejny wakacyjny długi weekend. W czwartek (15 sierpnia) i od soboty do niedzieli (17-18 sierpnia) opiekę medyczną uzyskamy w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W piątek, 16 sierpnia poradnie podstawowej opieki zdrowotnej są czynne, jak w każdy dzień roboczy.

W Wielkopolsce funkcjonują 42 punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. wieczorynki. To do nich powinniśmy się zgłaszać w razie nagłego zachorowania, kiedy nieczynne są poradnie lekarzy rodzinnych.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że poza godzinami pracy gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacjach takich jak infekcje, ból brzucha, biegunka, wymioty czy zaostrzenie choroby przewlekłej, pacjenci mogą skorzystać z pomocy w placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ), popularnie zwanych “wieczorynkami”.

Warto udać się tam, jeśli stosowane dotychczas leki nie przynoszą poprawy, a dalsze oczekiwanie na otwarcie poradni POZ może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia.

Do wizyty w wieczorynce nie jest potrzebne skierowanie, nie obowiązuje również rejonizacja, co oznacza, że pomoc można uzyskać niezależnie od miejsca przebywania, np. podczas weekendowego pobytu poza miejscem zamieszkania.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wizyt domowych. Aby ją umówić pacjent powinien sprawdzić, w rejonie którego punktu NiŚOZ się znajduje. Zazwyczaj rejon wyjazdowy pokrywa się z granicami powiatu. Są jednak wyjątki: Poznań i powiat poznański (tu punktów NiŚOZ jest łącznie 10) oraz powiaty czarnkowsko-trzcianecki i pilski (po dwie wieczorynki).

W wieczorynkach pacjenci mogą bezpłatnie uzyskać poradę lekarską i pielęgniarską, wykonać zabiegi pielęgniarskie (np. podanie zastrzyku), a w uzasadnionych przypadkach otrzymać zwolnienie lekarskie czy e-receptę na niezbędne leki. Należy pamiętać, że NiŚOZ nie jest miejscem na wizyty kontrolne ani na uzyskanie zaświadczenia o stanie zdrowia.

W czasie najbliższego długiego weekendu (15-18 sierpnia) punkty NiŚOZ:
• będą czynne od godz. 18 w środę, 14 sierpnia do godz. 8 w piątek, 16 sierpnia;
• w piątek poradnie lekarzy rodzinnych będą czynne normalnie;
• a od godz. 18 opiekę medyczną ponownie będziemy mogli znaleźć w wieczorynkach i tak będzie przez całą sobotę i niedzielę aż do poniedziałkowego poranka.

Adresy placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Wielkopolsce wraz z mapą rejonów wyjazdowych oraz adresami Izb Przyjęć i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) są dostępne na stronie: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/7425/. Pomoc w znalezieniu informacji o najbliższej placówce NiŚOZ lub szpitalu można uzyskać również pod całodobowym, bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.

W przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia, kiedy obserwujemy u siebie lub kogoś np. objawy zawału czy udaru nie powinniśmy udawać się do wieczorynki, ale od razu szukać pomocy w Izbie Przyjęć lub Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Możemy się tam zgłosić osobiście (nie obowiązuje rejonizacja, ani wymóg skierowania) lub pod numerami 112 i 999 wezwać zespół ratownictwa medycznego, który udzieli pomocy i przetransportuje do właściwej IP lub SORu.

Użyte w artykule zdjęcia: qimono / pixabay

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz