W sobotę w Zamku zakończył się 16 Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema 2012. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Titkowa po obejrzeniu trzydziestu siedmiu filmów postanowiło przyznać główną nagrodę – Złoty Zamek hiszpańskiemu reżyserowi Sergio Oksmanowi za film „Historia dla Modlinów”. Do statuetki dołączono także czek za 10 000 złotych.
Srebrny Zamek otrzymała polska reżyserka związana z Wajda Studio – Radka Franczak za film „Gdzie jest Sonia?” natomiast Brązowym Zamkiem nagrodzono produkcję „Jutro” autorstwa Andrieja Griazewa z Rosji.
Nagrodzone filmy będzie można zobaczyć o 19:00 podczas poniedziałkowego spotkania w Klubie Krótkiego Kina w CK Zamek. Wstęp wolny.
“Historia dla Modlinów”, reż. Sergio Oksman (Hiszpania), 26 minut
Po roli w filmie „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego, Elmer Modlin wraz żoną Margaret i synem Nelsonem, uciekli do odległego kraju. Zamknęli się w ciemnym mieszkaniu, gdzie Margaret poświęciła się malowaniu nadchodzącej Apokalipsy, przy której Nelson i Elmer asystowali jako modele. Trzydzieści lat później prywatne zdjęcia i dokumenty rodziny pojawiły się na chodniku, rozrzucone w nieładzie niczym elementy puzzli. Czekały na kogoś kto pochyli się nad nimi i złoży w całość „historię dla Modlinów”.
Sergio Oksman urodził się w 1970 w Brazylii. Studiował dziennikarstwo w Sao Paulo i film w Nowym Jorku. Jest nauczycielem filmoznawstwa w Madrycie, od 2000 roku prowadzi wytwórnię Dok Films.
“Jutro”, reż. Andrey Gryazev, Rosja 2012, 90’
Film jest opowieścią o najbardziej niezwykłym zjawisku w rosyjskiej sztuce współczesnej – kolektywie artystycznym Wojna. Jego założyciele Złodziej i Koza żyją w podziemiu, wychowując rocznego syna Kacpra i jednocześnie prowadzą działania artystyczne, które od przestępstwa dzieli bardzo cienka granica. Ich śmiałe wypowiedzi polityczne nie oszczędzają nikogo. Żyją dniem dzisiejszym, z nadzieją, że uda im się zmienić świat jutra.
Andrey Gryazev – zawodowy łyżwiarz figurowy. Brał udział w Mistrzostwach Świata i Europy. Ukończył Rosyjski Państwowy Uniwersytet Wychowania Fizycznego ze specjalnością reżysera przedstawień teatralnych (2004). Występował jako baletmistrz w Teatrze Miniatur na Lodzie Igora Bobrina. Jest absolwentem Pierwszej Państwowej Szkoły Telewizyjnej jako montażysta (2006). Pracował jako operator i montażysta w Teatrze Jurija Liubimowa na Tagance. Następnie ukończył Wyższy Kurs dla Scenarzystów i Reżyserów (2008). Na 15. MFFD OFF CINEMA otrzymał Brązowy Zamek za film „Dzień Górnika”.
“Gdzie jest Sonia?”, reż. Radka Franczak, prod. Wajda Studio, Polska 2012, 50’
„Tacy śmieszni. A i tak wszyscy umrą!” – mówi młoda mniszka z prawosławnego klasztoru w Iwanowie o tych, co gonią za doczesnymi dobrami. Sonia żyje inaczej niż jej zakonne koleżanki, oprócz pracy i modlitwy, swój czas wypełnia wielką pasją, jaką jest pisanie ikon. Otoczona zwierzętami, z dala od rodziny i wielkich wydarzeń, ta barwna osoba może sprawiać wrażenie straconej dla świata. Lecz choć Sonia wybrała życie niełatwe i wymagające ciągłej pracy nad sobą, uważa się za prawdziwie wolną i spełnioną.
Radka Franczak ukończyła Wydział Montażu na PWSFTviT w Łodzi oraz kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Brała udział w międzynarodowych warsztatch filmowych min. Dragon Forum, Laboratorium Scenariuszowe, Mobile Academy, Berlinale Talent Campus, Ex Oriente Film, EAVE. Jest montażystką filmów dokumentalnych, projektów multimedialnych, fotografką, scenarzystką, prowadzi warsztaty filmowe. Radka jest reżyserką dokumentalnego filmu krótkometrażowego „Stiepan” i średniometrażowego „Gdzie jest Sonia?”.
Dodaj komentarz