Aglomeracja

Narodowe Czytanie: “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Jej Narodowe czytanie odbędzie się w najbliższą sobotę 3 września.

To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 10 godzin powieść Prusa czytali znani aktorzy. W całej Polsce „Lalkę” przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza – została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Program poznańskich obchodów:

10:00-12:00 Rodzinny spacer edukacyjny Poznańskimi tropami “Quo vadis”
– Muzeum Archidiecezjalne (ul. J. Lubrańskiego 1) – m.in. prezentacja miecza św. Piotra;
– Pracownia-Muzeum J.I. Kraszewskiego – animacje plastyczne dla dzieci oraz prelekcja o świecie antycznym w twórczości Kraszewskiego i Sienkiewicza;
– Zakończenie spaceru na Tarasie Biblioteki Raczyńskich.

12:00 Inauguracja Narodowego Czytania – Taras Biblioteki Raczyńskich, Al. Marcinkowskiego 23
– Poznaniaków znanych i nieznanych wspólne czytanie fragmentów powieści – zainauguruje Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski;
– Prezentacje grupy rzymskiej rekonstrukcji Legio XXI Rapax – m.in. pokazy fechtunku legionistów, prezentacja ubiorów, biżuterii i kosmetyków z epoki (od godz.11.00 do 13.30 na pl. Wolności, Al. Marcinkowskiego i na tarasie Biblioteki).

14:00-18:00 Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84
– Wspólne czytanie Quo vadis;
– Otwarcie wystawy Quo vadis w sztuce z udziałem Urszuli i Juliusza Sienkiewiczów;
– 16.00 – Rzym Nerona i podziemia Wiecznego Miasta – spotkanie z prof. Elżbietą Jastrzębowską, autorką m.in. Rzym w czasach Quo vadis, Podziemia antycznego Rzymu (prowadzenie Anna Jaworska);
– 18.00 – Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta – spotkanie autorskie z prof. Hanną Suchocką (prowadzenie Anna Jaworska).

19:30 Taras Biblioteki Raczyńskich, Al. Marcinkowskiego 23
– Miłość czyni cuda – poznańscy aktorzy Julia Robakowska, Paweł Binkowski I Michał Kaleta czytają fragmenty z Quo vadis;
– Wykład wstępny wygłosi prof. Wiesław Ratajczak.

Narodowe czytanie - Quo Vadis

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz