Walka z infantylizacją czyli zdziecinnieniem edukacji oraz propagowanie innowacyjnych technologii wśród najmłodszych to cele programu Tablit, którego realizację rozpoczął Wydział Anglistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
– Celem naszego projektu jest zaciekawienie dzieci światem przyrody i nauki, rozwinięcie u nich samodzielności w uczeniu się, a także poszerzenie znajomości słownictwa angielskiego. Z kolei, u nauczycieli chcemy zmienić podejście do procesu edukacyjnego oraz rozwinąć umiejętności korzystania z mediów w procesie nauczania – wyjaśnia dr Anna Basińska z Wydziału Anglistyki, kierownik procesu dydaktycznego projektu.
Dziś w edukacji najmłodszych stosuje się m-learning oraz wszechstronnie stymulujące i rozwijające zabawki, ale to za mało mówią naukowcy i zachęcają do korzystania z programu opartego o treści związane z światem świat przyrody i nauki.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego jest bardzo uboga w treści przyrodnicze, np. rozpoznawanie zjawisk atmosferycznych czy nazywanie zwierząt i roślin, a przecież to treści bliskie dziecku, bardzo dla niego atrakcyjne.
Program Tablit zbudowany jest z 27 czterotygodniowych projektów edukacyjnych realizowanych w ciągu 3 lat pobytu dziecka w przedszkolu. Propozycje zawarte w scenariuszach są różnorodne, a co najważniejsze przyjmowane z entuzjazmem przez najmłodszych. Ponadto projekt zawiera materiały dostosowane do użytku na tablicach multimedialnych i tabletach, takie jak animacje oraz zbudowane w oparciu o nie filmiki przybliżające dzieciom zjawiska przyrodniczo-naukowe. Interaktywne materiały wymagają od dziecka uwagi i aktywnego udziału w zajęciach.
Podczas zajęć dzieci wymieniając pomysły i poglądy dochodzą do poprawnych naukowo wyjaśnień, a jednocześnie rozwijają kompetencje komunikacyjne – wyjaśniają autorzy projektu.
Zamieszanie z opłatami za zajęcia dodatkowe w przedszkolach spowodowało zaprzestanie dodatkowej, płatnej nauki języka angielskiego. Projekt naukowców z UAM posiada moduł języka angielskiego, dzięki któremu nauczyciel nie musi znać języka angielskiego, aby stworzyć dzieciom warunki do jego nauki. Materiały multimedialne umożliwiają dzieciom naukę nowych słów i wyrażeń.
Dodaj komentarz