Aglomeracja

Niebezpieczne odpady medyczne na Dębcu

Wysypisko śmieci przy ul. Jałowcowej  Foto: Straż Miejska

Używane strzykawki z igłami, opakowania po środkach medycznych w tym otwarte ampułki z nieznaną substancją oraz zakrwawione waciki – niebezpieczne odpady medyczne zabezpieczył Eko Patrol Straży Miejskiej. Sprawą zainteresowała się także policja.

Eko Patrol Straży MiejskiejW zaroślach przy ulicy Jałowcowej ktoś wyrzucił w dwóch kartonach blisko 100 używanych strzykawek z nałożonymi igłami, rozmaite opakowania po środkach medycznych w tym otwarte ampułki zawierające resztki nieznanych substancji oraz zakrwawione waciki. Wszystko to wraz z licznymi dokumentami było rozsypane w zaroślach. Jeszcze kilkanaście dni a trawa i zielsko skutecznie zamaskowałyby czyhające zagrożenie – relacjonuje Bartosz Falk, strażnik z Eko Patrolu

W pobliżu jest plac zabaw dla dzieci, mieszkańcy spacerują tutaj z psami, obok czegoś takiego nie można przejść obojętnie! – komentował zgłaszający bałagan mieszkaniec Dębca.

W śmietnisku strażnicy odnaleźli kilka faktur oraz list motywacyjny – dokumenty te pozwoliły na zidentyfikowanie sprawcy, którym okazał się 23-letni mieszkaniec miasta Lubowidz w woj. mazowieckim. Strażnik nawiązał z nim kontakt telefoniczny i okazało się, że w Poznaniu mieszkał czasowo z uwagi na rozpoczęte w ubiegłym roku studia z zakresu dietetyki. Kilka dni temu postanowił wrócić w rodzinne strony. Sprzątając mieszkanie nie wiedział co zrobić z medykamentami i po prostu wyrzucił je. Wszystkie te preparaty to tzw. “koksy” czyli sterydy anaboliczne, które ponoć sam sobie podawał.

Następnego dnia mężczyzna ponownie przyjechał do Poznania (ponad 300 km) i stawił się w siedzibie Straży Miejskiej – został ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Jednak na tym sprawa się nie zakończyła. Pracownicy Pogotowia Czystości zebrali wszystkie odpady medyczne, zabezpieczyli je i przekazali patrolowi Policji z KP Wilda.

Policjanci będą wyjaśniali nie tylko do czego służyły w tak dużej ilości strzykawki i preparaty, ale również czy spowodowano zagrożenie dla zdrowia bądź życia ludzi i zwierząt oraz sprawdzą ich pochodzenie, gdyż kilka z nich to anaboliki, których obrót na rynku polskim jest zabroniony.

Jeżeli w gospodarstwie domowym mamy odpady medyczne takie jak strzykawki, igły, przeterminowane leki itp. to należy przekazać je do najbliższej apteki – informuje rzecznik Straży Miejskiej

Nielegalne odpady medyczne

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz