Do połowy października możemy oglądać w Poznaniu Mediations Biennale – największą wystawę sztuki współczesnej w Polsce i jedną z większych tego typu imprez w Europie Środkowej.
Ideą imprezy jest dialog między cywilizacjami, kulturą i sztuką, prezentacja dokonań sztuki najnowszej, również z odległych zakątków naszego globu, a także artystycznych poszukiwań twórców Europy Środkowej.
Historia Biennale rozpoczęła się wystawą Asia Europe Mediations, która stała się fundamentem dla I Mediations Biennale, odbywającego się w 2008. Kolejna edycja miała miejsce w roku 2010. Mimo, że to impreza wciąż jeszcze młoda, od początku towarzyszy jej rozmach niespotykany na skalę Polski.
Trzecia edycja zatytułowana THE UNKNOWN – NIEPOJMOWALNE potrwa przez miesiąc do 14 października. Udział weźmie około 100 artystów z całego świata. Nad wystawą czuwać będzie 4 kuratorów: Denis Carvalho (Brazylia/USA), Friedhelm Mennekes (Niemcy), Fumio Nanjo (Japonia) i Tomasz Wendland (Polska) oraz 2 ko – kuratorów – Drorit Gur Arie (Izrael) i Rita Varga (Węgry).
Prace artystów wypełnią najważniejsze przestrzenie wystawiennicze oraz przestrzeń miejską Poznania. Biennale z każdą kolejną edycją odkrywa nowe miejsca, przestrzenie. W tym roku będzie to Synagoga, kompleks kościoła Jezuitów oraz Muzeum Archidiecezjalne. Prace oglądać można także na lotnisku, gdzie dzieło koreańskiego artysty Sang Nam Lee stanie się stałym elementem architektury.
Ważnym wydarzeniem będzie 13 października również NOC BIENNALE. Tegoroczna edycja to także program edukacyjny. Obejmować on będzie cykl warsztatów twórczych Media Sztuki, konferencje naukowe dla młodzieży oraz kuratorów.
Przestrzenie Mediations Biennale: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Archidiecezjalne, Galeria U Jezuitów, była Synagoga w Poznaniu, Słodownia i Galeria Art Stations – Centrum Sztuki, Handlu i Biznesu Stary Browar, galerie partnerskie na terenie Poznania.
Dodaj komentarz