POZnań

Nieprawdopodobna historia. Można pokonać raka!

Ta historia brzmi wręcz nieprawdopodobnie, ale pokazuje jak cenne są determinacja i upór w walce o swoje zdrowie. Młody chłopak, któremu lekarze dawali nikłe szanse na powrót do sprawności, dzisiaj samodzielnie się poruszDodaj obrazeka i stawia sobie wyzwanie: przejechać rowerem Australię, by udowodnić sobie, że choroba to przeszłość. A innym chorym pokazać, że rak to nie wyrok!

joachim_03Trzy lata temu u poznaniaka Joachima Czerniaka zdiagnozowano nowotwór mózgu. Konieczna była natychmiastowa operacja. Guz został usunięty, jednak doszło do komplikacji i po przebudzeniu Joachim dowiedział się od lekarzy, że do końca życia będzie poruszał się na wózku inwalidzkim. W tym miesiącu wyrusza do Australii, by o własnych siłach przejechać 10 000 km na rowerze.

Dlaczego rower? Jedną z konsekwencji choroby Joachima jest spastyczność kończyn dolnych. Oznacza to między innymi dolegliwości bólowe. Wśród możliwych form rehablitacji jest właśnie jazda na rowerze. Dlatego kilkumiesięczna wyprawa to nie tylko wyzwanie, ale ciąg dalszy procesu powracania do zdrowia. W ekipie będzie fizjoterapeutka, która zadba o zdrowie Joachima i będzie nadzorować jego rehablitację.

Dlaczego Australia? Ze względu na sprzyjające warunki pogodowe i terenowe. Ale także ze względów symbolicznych.

– Zawsze uwielbiałem podróże. Kiedy leżałem na szpitalnym łóżku i słyszałem opinie lekarzy, że grozi mi wózek inwalidzki do końca życia, myślałem, że nigdy już nigdzie nie pojadę. A Australia wydawała mi się tak egzotyczna i odległa, że zupełnie niedostępna. Podobnie myślałem wówczas o swoim zdrowiu. Ale dzięki pomocy Taty przezwyciężyłem to. Poza tym, gdy już wylądujemy w Australii, nie będzie możliwości zawrócenia do domu. Mimo zmęczenia, trzeba jechać dalej. To tak, jak walka z rakiem. Nie oglądaj się za siebie, tylko jedź do celu- mówi Joachim Czerniak.

Wyprawa potrwa pół roku, bo ze względu na kondycję Joachima potrzebne są przerwy i czas na regenerację sił. Towarzyszyć mu będą jego ojciec Robert, fizjoterapeutka Ewelina oraz wolontariusz Bartek, który zajmie się dokumentowaniem wyprawy i będzie ją na bieżąco relacjonował w Internecie (www.joachim.allforplanet.pl)

Ekspedycja ma mieć także walor podróżniczy, dlatego uczestnicy będą spać w namiotach, sami sobie gotować, a po drodze odwiedzać ciekawe miejsca. Zdjęcia i filmy trafią na wymieniony wyżej serwis www. W Australii chcą pokonać ponad 10 000 km. Trasa ma prowadzić z Darwin do Perth. Średni dzienny dystans to ok 80 km.

Walkę Joachima  z chorobą obiecały też wspierać m.in. Martyna Wojciechowska, Maryla Rodowicz i  Monika Pyrek. My także trzymamy kciuki!

Trasa Joachima

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz