Z myślą o żyjących w Poznaniu nietoperzach zostały wywieszone specjalne schronienia. Te pożyteczne ssaki będą mogły z nich korzystać przez cały rok.
Schrony dla nietoperzy powstały w ramach rocznego projektu Eko-aktywni, którego partnerem był m.in. Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Do udziału w tych działaniach zaproszone zostały dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i znajomymi
Jego głównym celem było poznanie i czynna ochrona ptaków, nietoperzy, owadów – wyjaśnia Łukasz Kubiak z ZKZL – w czasie jego realizacji odbywały się prelekcje edukacyjne prowadzone przez wykładowców akademickich, a po każdej z nich uczestnicy projektu mieli okazję czynnie zaangażować się w ochronę poznanych zwierząt, poprzez budowanie dla nich schronień.
Tak właśnie powstało łącznie 100 budek dla ptaków, 100 dla owadów oraz 100 dla nietoperzy. Pracownicy ZKZL razem ze studentami i członkami Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wywiesili kilkadziesiąt schronień dla nietoperzy w okolicy poznańskich fortyfikacji.
Miejsce instalacji schronień dla nietoperzy nie jest przypadkowe. To właśnie w fortyfikacjach te ssaki licznie zimują. Budki na drzewach mają służyć nietoperzom poza okresem ich hibernacji.
Nietoperze to bardzo pożyteczne ssaki, regulują one populacje owadów i często dzięki nim oszczędzamy miliony złotych, które wydalibyśmy na środki ochrony roślin – podkreśla Łukasz Kubiak – ważną informacją jest fakt, że jeden nietoperz potrafi zjeść około 3000 komarów dziennie, a więc są to pożądani sąsiedzi.
Dodaj komentarz