K U L T U R A

Noblistki i nobliści w programie Malta Festival 2024

NOBLIŚCI I NOBLISTKI W PROGRAMIE MALTA FESTIVAL 2024!  Foto: materiały prasowe / Malta Festival

Malta Festival 2024 zbliża się wielkimi krokami, a organizatorzy już teraz ujawniają niezwykle ekscytujący program, w którym wezmą udział wybitni laureaci Nagrody Nobla. W dniach 7-15 września w Poznaniu odbędzie się szereg wydarzeń, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno miłośników sztuki, jak i aktywizmu społecznego.

Jaha Dukureh – Głos walki o prawa kobiet

Wśród najbardziej oczekiwanych gości festiwalu znajduje się Jaha Dukureh, aktywistka z Gambii, która zdobyła międzynarodowe uznanie za swoje działania na rzecz ochrony praw kobiet i dziewcząt. Zaledwie kilka dni po narodzinach została poddana okaleczeniu narządów płciowych, co skłoniło ją do podjęcia walki z tym zjawiskiem. Po przeprowadzce do Nowego Jorku założyła organizację Safe Hands for Girls, której misją jest eliminacja okaleczeń dziewcząt oraz ochrona ich praw na całym świecie.

Dukureh będzie miała okazję wystąpić podczas inauguracji festiwalu, gdzie wygłosi przemówienie, mające na celu zwrócenie uwagi na problem okaleczeń kobiet. Jej obecność na Malta Festival jest nie tylko hołdem dla jej pracy, ale także szansą na zainspirowanie innych do działania na rzecz walki z przemocą wobec kobiet.

Aktywistka weźmie również udział w panelu dyskusyjnym „Wiedźmy na Świecie”, gdzie międzynarodowy zespół ekspertów poruszy kwestie związane z magią i jej rolą w różnych kulturach. Będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów na temat ról, jakie kobiety pełnią w różnych społeczeństwach.

Orhan Pamuk – Mistrz słowa w operze

Drugim niezwykle ważnym gościem festiwalu jest turecki pisarz Orhan Pamuk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2006 roku. Jego powieść „Nazywam się Czerwień” (tur. „Benim Adım Kırmızı”) z 1998 roku stanie się inspiracją dla opery „Ja, Şeküre”, która będzie miała swoją premierę 7 września w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Opera, skomponowana przez Aleksandra Nowaka, stanowi połączenie muzyki i literatury, ukazując bogactwo kultury tureckiej i tematykę społeczną poruszaną przez Pamuka. Spektakl nie tylko zestawia sztukę operową z literackim dziedzictwem Pamuka, ale także podkreśla znaczenie jego twórczości w kontekście współczesnych wyzwań.

Nazajutrz po premierze opery zaplanowane jest spotkanie z pisarzem, w trakcie którego dziennikarz Michał Nogaś poprowadzi rozmowę z Pamukiem na temat jego życia, twórczości oraz wpływu kulturowego.

Wieczór Poezji – Hołd dla Wisławy Szymborskiej

Malta Festival 2024 to także wyróżnienie dla twórczości Wisławy Szymborskiej – polskiej noblistki, której poezja wciąż inspiruje wiele pokoleń. Wieczór Poezji, zainicjowany przez Fundację Wisławy Szymborskiej, odbędzie się w Polskim Teatrze Tańca i będzie stanowić platformę do refleksji nad jej dziełem oraz wpływem na współczesnych poetów.

Wydarzenie rozpocznie się od dyskusji, w której udział wezmą uznane poetki i poetka nominowani do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W drugiej części wieczoru będą mieli okazję zaprezentować swoje interpretacje wybranych utworów noblistki, a muzyczny akompaniament zapewni Malwina Paszek.

Malta Festival 2024 obfituje w wydarzenia artystyczne, które mają na celu oddanie hołdu nie tylko laureatom Nagrody Nobla, ale również promowanie dialogu kulturowego oraz wzmacnianie społecznych wartości poprzez sztukę. Na program festiwalu składają się także inne produkcje teatralne i muzyczne inspirowane dziełami noblistów.

Bilety są już dostępne w sprzedaży internetowej oraz stacjonarnej,.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Malta Festival

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz