K U L T U R A

Noc Muzeów: spotkanie z detektywami

Noc Muzeów 2011 - Muzeum Archeologiczne  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W Pałacu Górków – „Noc z Detektywami”, a w Rezerwacie Archeologicznym Ostrowie Tumskim – z „Krainą Grodów”. W sobotę 16 maja placówki Muzeum Archeologicznego zapraszają do nocnego zwiedzania.

Noc Muzeów 2011 - Muzeum Archeologiczne Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterW siedzibie na Starym Rynku podczas tegorocznej nocy muzeów odbędzie się spotkanie z detektywami. Tajniki swojej pracy zdradzą zarówno prawdziwi detektywi, jak i naukowcy – archeolodzy, antropolodzy, fizycy.

Opowiemy o tajemniczych wydarzeniach i niewyjaśnionych zagadkach z przeszłości. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach i pokazach, a także zdobyć sprawność detektywa. Dorosłych zapraszamy na liczne prelekcje i wykłady oraz pokazy filmów – mówi Szymon Zdziebłowski, rzecznik muzeum.

Bezpłatnie zobaczyć będzie także wystawę czasową „Domasław – nekropola arystokracji z wczesnej epoki żelaza”. Ekspozycja prezentuje rezultaty badań wykopaliskowych przeprowadzonych na ciałopalnym cmentarzysku w Domasławie pod Wrocławiem. Na wystawie eksponowane są ozdoby w postaci naszyjników, bransolet, szpil, brązowych przyborów toaletowych, uzbrojenia czy ceramiki.

Natomiast w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci (ul. Ks. I. Posadzego 3) w czasie tegorocznej Nocy Muzeów muzealnicy opowiadać będą o wczesnośredniowiecznych grodach i warowniach. Nie zabraknie wydarzeń plenerowych i warsztatów dla dzieci.

Muzeum_Archeologiczne_w_Poznaniu Foto: S.Zdziebłowski

Szczegółowy program wydarzeń w Pałacu Górków (ul. Wodna 27)

„Noc z detektywami” – sobota 16 maja 2015 roku, w godz. 17.00 – 1.00
Na wszystkie warsztaty oraz nocne oprowadzanie po wystawie „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” obowiązują wcześniejsze zapisy. Miejsca należy rezerwować osobiście w kasie biletowej muzeum lub pod numerem telefonu: 61 628 55 41. Liczba miejsc ograniczona.

Sala kominkowa: 17.00 – 18.30 oraz 19.30 – 21.00 – warsztaty dla dzieci „Nocni poszukiwacze skarbów” (obowiązują zapisy, wiek 5-8 lat, wstęp płatny 5 zł./os.)

Sala dydaktyczna
18.30 – 19.00 oraz 19.15 – 19.45-  warsztaty dr Tomasza Rożka „Archeologia kosmosu – jak powstaje kometa” (zapisy, wiek od 9 lat)
20.15 – 21.00 warsztaty dr Małgorzaty Winiarskiej-Kabacińskiej „ Na tropach zagadek z przeszłości – warsztaty z mikroskopem” (obowiązują zapisy, wiek od 9 lat)

Sala Audiowizualna (wstęp wolny)
17.30 wykład dr Dagmary Łaciak, „Domasław, stanowisko wielokulturowe”
19.15 wykład dr. Andrzeja Ćwieka, „Na tropach faraonów. W poszukiwaniu ukrytych grobowców”
21.00 wykład dr. Tomasza Rożka, „Archeologia kosmosu”
22.45 wykład dr. Pawła Konczewskiego, „Archeologia sądowa – pomiędzy historią współczesną a kryminalistyką”

Wejście do rezerwatu Foto: Tomasz Dworek

Szczegółowy program wydarzeń w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci (ul. Ks. I. Posadzego 3)

„Kraina Grodów”
– w godz. 13.00 – 14.30 warsztaty dla dzieci. Kraina grodów – wyprawa tropem mieszkańców. Dzieci dowiedzą się, co odkryli archeolodzy w każdym z godów prezentowanych na wystawie czasowej i do kogo należały tysiącletnie przedmioty.
– godz. 21.00 plenerowa prezentacja multimedialna „Czego z ziemi nie widać, czyli archeologia lotnicza w poszukiwaniu grodzisk wczesnośredniowiecznych”.
– w godz.19.00-24.00 Obóz wojów – pokazy strojów średniowiecznych grupy rekonstrukcyjnej Aurea Tempora
– o godz. 21:00 pokaz specjalny grupy rekonstrukcyjnej Aurea Tempora (inscenizacja plenerowa)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz