K U L T U R A

Nowa atrakcja Ostrowa Tumskiego

Makieta przed malowaniem  Foto: MAP

Rekonstrukcję średniowiecznego grodu poznańskiego, wykonaną w skali 1:200, zajmująca powierzchnię 6m2 będzie można pooglądać w Rezerwacie Archeologicznym na Ostrowie Tumskim. Makietę wykonali uczniowie w Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych przy ulicy Raszyńskiej, od kierunkiem nauczyciela Leszka Wesołowskiego.

Makieta przed malowaniem Foto: MAP„Nie będzie to statyczny eksponat. Naszych zwiedzających czeka pełne wyzwań zadanie, polegające na każdorazowym złożeniu kilkuset elementów grodu – obwarowań, bram, mostów, domostw, katedry czy palatium Mieszka I. Nowa makieta jest ewenementem na skalę Polski” – wyjaśnia Agnieszka Stempin, kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

Już w sobotę 25 kwietnia będzie można spróbować swych sił w ramach imprezy „W krainie grodów”. Rezerwat zaprasza rodziny z dziećmi do wspólnej zabawy z nową makietą. Od 11.00 do 13.00 odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat. Ilość miejsc ograniczona (wstęp po zakupie biletu ulgowego – 4 zł). Zadaniem dzieci będzie ułożenie trójwymiarowych „puzzli”, jakimi niewątpliwie są elementy składające się na gród oraz spróbujemy ulokować w nim średniowiecznych mieszkańców.

Tego samego dnia od godz. 17.00 odbędą się bezpłatne projekcje filmów związanych z tematyką grodów wczesnośredniowiecznych. Z popularnonaukowego cyklu „Tajemnice początków Polski”, obsypanego nagrodami, zaprezentujemy produkcję w reżyserii Zdzisława Cozaca: „Miasto zatopionych bogów” i film obrazujący działania Muzeum Archeologicznego w Poznaniu na Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz