Do tej pory poznańska publiczność mogła oglądać tu m.in. premierę „Czarodziejskiej Góry” w reżyserii Andrzeja Chyry czy wybrane spektakle Teatru Polonia. To tutaj też odbywało się rozpoczęcie Festiwalu Transatlantyk i długo wyczekiwany koncert zespołu Bonobo. Na co dzień Aula Artis przy ul. Kutrzeby 10 służyła jednak przede wszystkim studentom Collegium Da Vinci.
Dziś to miejsce otrzymuje „nowe życie” i pokazuje swoje demokratyczne oblicze. Już od stycznia o wiele częściej będzie można w Auli wziąć udział w dobrym spektaklu, koncercie, wystawie. Miejsce będzie realizowało program kulturalno-komercyjny, a pod kurtatelą nowego Dyrektora Artystycznego – Tomasza Platy ma szansę stać się nowym, niezależnym ośrodkiem kulturalnym na mapie Poznania.
Już od stycznia 2017 Aula Artis będzie przedstawiać to, co najciekawsze we współczesnej kulturze: odważną muzykę, eksperymentujący teatr i taniec, najważniejsze zjawiska filmowe oraz literackie.
Funkcję Dyrektora Artystycznego Auli Artis objął Tomasz Plata – dziekan Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, kurator i redaktor. Dziś znany m.in. ze współpracy z zespołem Komuna//Warszawa – jednym z najważniejszych polskich teatrów eksperymentalnych.
Aulę Artis ma być centrum nowej, żywej kultury. Będzie tu miejsce na dobrą muzykę, zwłaszcza w odmianach nieco bardziej alternatywnych, przede wszystkim na elektronikę i jazz, do tego na teatr i taniec współczesny, na dobry kabaret, inny od tego, który można oglądać w telewizji. Zaplanowao to także pokazy filmowe, spotkania z pisarzami, fotografami, reżyserami, artystami wizualnymi.
Chcielibyśmy z swoim programem dotrzeć także do najmłodszych, nawet kilkuletnich odbiorców – oni przecież też zasługują na dobrą sztukę. Punktem odniesienia – wiem, że to zabrzmi buńczucznie, ale dlaczego nie mieć dużych ambicji? – będą dla nas instytucje w rodzaju nowojorskiego Brooklyn Academy of Music czy londyńskiego Southbank Centre, poważne, a zarazem przyjazne dla masowej publiczności instytucje o interdyscyplinarnym charakterze i bardzo dobrym guście – komentuje Tomasz Plata
19. stycznia w Auli Artis odbędzie się inauguracyjny koncert Tomasz Stańko Band
Tomasz Plata zapowiada już kolejne wydarzenia: premiery Teatru Polonia oraz Och Teatru Krystyny Jandy. 26.02 w Auli odbędzie się spektakl „Chuligan” z Andrzejem Grabowskim, a 23.03 „Lekcja stepowania”. Gratką dla teatralnych koneserów będzie też z pewnością „Kogut w Rosole” Teatru Stu z Krakowa (24 i 25.02). Zapowiedziane zostały także premiery Polskiego Teatru Tańca. W czerwcu natomiast, tradycyjnie już, zobaczymy spektakle w ramach Malta Festival.
Aula Artis przyjmuje podwójną formułę funkcjonowania. Będzie można ją wynająć i wspólnie z zespołem produkcyjnym zorganizować oryginalny i ciekawy event, ale także odwiedzić to miejsce, by obejrzeć spektakl czy koncert. W zamierzeniach Aula ma stać się miejscem łączącym sztukę i biznes.
Widownia Auli mieści standardowo 460 osób, ale po zmianie ustawienia nowoczesnej, mobilnej widowni zmieści się tam nawet 660 gości.
Dodaj komentarz