Wszystko wskazuje, że zmiany w organizacji ruchu w centrum Poznania mogą zostać wprowadzone jeszcze w tym roku. Rada Osiedla Stare Miasto zaprasza na konsultacje, po których przygotuje stanowisko uwzględniające postulaty mieszkańców i miejskich społeczników.
Droga do wprowadzenia strefy Tempo 30 w centrum Poznania jest długa i wyboista. Pojawiła się jednak szansa, że jeszcze w tym roku zobaczymy kolejne zmiany, które poprawią bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
Wśród najważniejszych proponowanych zmian których możemy się spodziewać należy m.in. powstanie nowego przejścia dla pieszych na Św. Marcinie, na wysokości ulicy Garncarskiej oraz wyłączenie sygnalizacji przy Piekarach i Galerii MM.
W projekcie znajdziemy również zwężenie fragmentu ulicy Św. Marcin pomiędzy Ratajczaka i Gwarną do jednego pasa, co umożliwi wyznaczenie dodatkowych miejsc parkingowych na nitce południowej i przeniesienie parkowania aut z chodnika na ulicę po stronie północnej.
Proponowane zmiany dotyczą również rowerzystów, którzy od dawna, wraz z Radą Osiedla Stare Miasto, zabiegali o utworzenie kontrapasu rowerowego na ulicy Ratajczaka.
Do tej pory wszelkie zmiany na tej ulicy wykluczała planowana na kolejne lata budowa trasy tramwajowej przez tę ulicę. Jednakże w ostatnim czasie stanowisko Zarządu Dróg Miejskich w tym zakresie uległo zmianie, dopuszczając zmiany w organizacji ruchu niezależnie od tego czy budowa tramwaju ruszy w najbliższym czasie, czy też nie.
Już po pierwszych dniach zbierania opinii, rozmów z mieszkańcami, mailach docierających na skrzynkę elektroniczną Rady Osiedla, widzimy pozytywną reakcję mieszkańców, którzy z zadowoleniem przyjmują przede wszystkim powiększenie przestrzeni dostępnych dla pieszych i rowerzystów. Wśród pytań kierowanych do Rady Osiedla często powtarza się jedno najważniejsze pytanie, dotyczące terminu wprowadzenia tych zmian. Mieszkańcy nie chcą czekać kolejnych kilku lat na strefę Tempo 30. Mówi radny osiedlowy Marcin Liminowicz.
Oczywiście pojawia się wiele pomysłów na dopracowanie projektu, sporo z nich dotyczy ruchu rowerowego, jak na przykład wydłużenie kontrapasu rowerowego na ulicy Ratajczaka aż do ulicy Kościuszki, czy zapewnienie skrętu w lewo z ulicy Św. Marcin w kontrapas na Ratajczaka.
Należy pamiętać również, że są to zmiany tymczasowe, jako że wciąż trwają prace koncepcyjne nad przebudową centrum Poznania, które mają objąć nie tylko ulicę Św. Marcin, ale też jej najbliższe okolice, takie jak 27 Grudnia i Plac Wolności. Już 14 sierpnia Miasto Poznań we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) ogłosi konkurs na całościową koncepcję zagospodarowania tego obszaru.
Rada Osiedla Stare Miasto czeka na uwagi dotyczące nowej organizacji ruchu na Św. Marcinie i Ratajczaka do poniedziałku.
We wtorek 11 sierpnia o godzinie 18:00, w siedzibie Rady przy ulicy Młyńskiej 11 zbiera się Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji, która podsumuje zebrane uwagi i przygotuje wstępną opinię, którą przekaże do ZDM najpóźniej do 14 sierpnia, by realizacja mogła nastąpić jak najszybciej, a ZDM nie miał już powodów do opóźnień.
Na to spotkanie radni zapraszają również mieszkańców Osiedla Stare Miasto, którzy chcieliby porozmawiać na temat opiniowanego projektu. Projekt dostępny jest na stronie internetowej http://staremiasto.poznan.pl/.
Bezpośrednio po zakończeniu konsultacji nad propozycją zmian na Św. Marcinie i Ratajczaka, Rada Osiedla powróci do prac nad kolejnymi obszarami strefy Tempo 30.
Według Zarządu Dróg Miejskich, dostarczenie opinii Rady w tym terminie do końca września pozwoli rozpocząć pierwsze prace w ramach II i III obszaru Tempo 30 już w roku 2016, a pierwsze zmiany na Św. Marcinie mogą pojawić się już w grudniu roku bieżącego.
Dodaj komentarz