K U L T U R A

Nowe Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe Galeria Malarstwa i Rzeźby 2012  Foto: MNP

Pod koniec roku możemy spodziewać się sporych – przyjaznych zmian w Muzeum Narodowym. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmodernizowane zostaną przestrzenie Galerii Malarstwa i Rzeźby, eksponaty pokazane zostaną w nowej oświetleniowej aranżacji, pojawią się także ławki dla publiczności, umożliwiające gościom muzeum odpoczynek w trakcie zwiedzania.

W ramach modernizacji przestrzeni wystaw stałych planowana jest między innymi prezentacja ekspozycji sztuki polskiej według nowego scenariusza. Zmiany dotyczyć będą przede wszystkim przestrzeni polskiego romantyzmu, w której znajdzie się większa niż dotąd kolekcja prac Januarego Suchodolskiego. Pokaże ona specyfikę twórczości artysty, który jak nikt inny w tamtej epoce, kształtował zbiorową wyobraźnię Polaków.

Planowane jest także wzbogacenie ekspozycji rzeźb o obiekty do tej pory nieprezentowane oraz przeniesienie ważącej 1,5 tony rzeźby Macierzyństwo Wacława Szymanowskiego z przestrzeni holu w nowym gmachu na galerię, informuje Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum.

Muzeum Narodowe Galeria Malarstwa i Rzeźby 2012 Foto: MNP

Planowane zmiany stwarzają konieczność wprowadzenia nowych cokołów, zaprojektowanych zgodnie z wymogami nowoczesnego muzealnictwa, w tym bezpiecznego dostępu dla osób niepełnosprawnych.

Projekt modernizacji przestrzeni wystaw stałych zakłada także poszerzenie Galerii Sztuki Współczesnej o aspekty sztuki aktualnej, dotąd nie prezentowane, filmy i zapisy wideo.

Chrystus z Muzeum Narodowego w PoznaniuPrzestrzenie ekspozycji stałych w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Poznaniu zostaną doposażone w nowe cokoły pod rzeźby i oświetlenie. Pojawią się nowe ławki dla publiczności, umożliwiające gościom muzeum odpoczynek w trakcie zwiedzania a także wprowadzony zostanie system identyfikacji wewnętrznej.

Część obiektów prezentowanych na ekspozycjach zostanie opatrzona podpisami w języku Braille’a. Galerie zostaną doposażone w plany tyflograficzne, które ułatwią osobom niewidomym i słabowidzącym poruszanie się po przestrzeniach wystaw stałych. Otwarcie ekspozycji w nowym kształcie planowane jest na koniec 2012 roku.

Muzeum otrzymało także dotacje na konserwację rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego z 1520 roku. Rzeźba jest zabytkiem wysokiej klasy artystycznej i dlatego też, do zniszczenia, była eksponowana jako jeden z kluczowych obiektów Galerii Sztuki Średniowiecznej. Placówka nie posiada odpowiednio wyposażonej pracowni konserwatorskiej dlatego konieczne prace stolarskie i snycerskie odbywać się będzie poza Poznaniem w wyspecjalizowanych ośrodkach konserwacji drewna. Powrót rzeźby na ekspozycję stałą Galerii Sztuki Średniowiecznej planowany jest na koniec roku 2012.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz