Trzy nowe specjalności pojawią się w programie nauczania Uniwersytetu Ekonomicznego od początku nowego roku akademickiego.
Na Wydziale Ekonomii dla studentów stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia uruchomiona zostanie specjalność doradztwo finansowe.
Podstawowym celem kształcenia na tej specjalności jest przekazanie studentom wiedzy z obszaru planowania i doradztwa finansowego dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i instytucji sektora publicznego – wyjaśniają przedstawiciele Uczelni – szczególny nacisk położono na praktyczny wymiar wszystkich przedmiotów specjalnościowych.
Przyczyną utworzenia specjalności były przemiany zachodzące w obszarze regulacji unijnych i polskich dotyczących deregulacji zawodów finansowych, a także coraz większa różnorodność instytucji i instrumentów finansowych i brak lub niedobór specjalistycznej wiedzy finansowej wśród podmiotów sektora prywatnego i publicznego.
Na Wydziale Gospodarki Międzynarodowej zmodyfikowane zostaną treści programowe dotychczasowej specjalności biznes międzynarodowy. Od roku akademickiego 2015/2016 studenci II stopnia będą kształcić się na specjalności zarządzanie i finanse międzynarodowe. Program nowej specjalności umożliwia wybieranie studentom indywidualnych ścieżek rozwoju.
Studenci będą mieli do wyboru bogatą listę przedmiotów, zawierających treści dostosowane do problematyki zarządzania i finansów międzynarodowych – podkreśla Uczelnia – jest to jedyna, unikatowa na naszej Uczelni specjalność, nawiązująca do specyficznego międzynarodowego kontekstu problematyki działalności podmiotów gospodarczych.
Intencją dokonanej zmiany jest optymalne przygotowanie absolwentów w zakresie kluczowych kompetencji, umożliwiających podejmowanie pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach zaangażowanych w działalność międzynarodową bądź funkcjonujących w otoczeniu międzynarodowym. Studiujący na tej specjalności mają możliwość uzyskania podwójnego dyplomu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii, z którym Wydział Gospodarki Międzynarodowej UEP realizuje wspólny program dydaktyczny i naukowy.
Na Wydziale Zarządzania utworzona zostanie natomiast specjalność zarządzanie municypalne, która ma na celu kształcić menedżerów dla sektora publicznego i jego otoczenia biznesowego. Specjalność ta pozwoli wypełnić lukę na rynku pracy sektora gospodarki komunalnej w zakresie specjalistów mających umiejętności i profesjonalne przygotowanie menedżerskie.
Atutem nowej specjalności jest wsparcie merytoryczne procesu dydaktycznego od przedstawicieli stowarzyszeń samorządowych ze Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, menedżerów zarządzających podmiotami komunalnymi, a także udział partnera międzynarodowego The Institute of Place Management.
Dodaj komentarz