K U L T U R A

Obsesja przeciw dyskryminacji

Obsesja_TeatrRemus_fot.MartaKuśmierz_27  Foto:

Teatr Remus ze spektaklem „Obsesja” odwiedził już wiele miast w Polsce – m. in. Białystok, Łomżę, Kraków i inne miasta, w których odczuwalny jest problem dyskryminacji. W czerwcu odwiedzi również Poznań.

“Obsesja” w reżyserii Katarzyny Kazimierczuk w niespotykany sposób dotyka tematyki dyskryminacji rasowej. Tytuł nawiązuje do historii marokańskiego artysty, znanego jako Malik, który podczas stypendialnego pobytu w Polsce został brutalnie pobity.

Po tym zdarzeniu (…) wciąż rozglądam się nerwowo, myślę o tym, że za chwilę ktoś może mnie zaatakować. To już jest obsesja.

Zbiór autentycznych historii – świadectw osób, które doświadczyły agresji na tle rasowym połączone zostały ze znakami ich odległych kultur w warstwie muzycznej i choreograficznej spektaklu. Kontrast ten tworzy nietypową, ujmującą formę. W spektaklu aktorzyTeatru Remus wykonują tradycyjne wielogłosowe pieśni z różnych zakątków świata: Maroka, Ugandy, Korsyki, Włoch, Brazylii i krajów bałkańskich. Zespołowi towarzyszy też japoński tancerz butoh – Rui Ishihara oraz Hana Umeda – aktorka wykonująca tradycyjny japoński taniec Nihon Buyo.

Celem projektu jest budowanie dialogu międzykulturowego i przeciwdziałanie zjawiskom ksenofobii i rasizmu w Polsce oraz mobilizowanie odbiorców do reakcji na akty nietolerancji i dyskryminacji rasowej.

Wstęp na spektakle wolny – na pokaz 08.06. w Republice Sztuki Tłusta Langusta za uprzednią rezerwacją miejsc, a na przedstawienie 09.06. w Klubie Osiedlowym „Krąg” w ramach Malta Festival Poznań obowiązują bezpłatne wejściówki.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz