Kostrzyn

Ochrona cennych zabytków kościelnych

Ochrona cennych zabytków kościelnych  Foto: KMP Poznań

Cenne zabytki sakralne stosunkowo dość często padały łupem złodziei. Zapobiegać temu może specjalne ich znakowanie, które prowadzi poznańska Policja. Kontynuowany jest Wielkopolskiego Programu Znakowania Zabytków Ruchomych w Obiektach Sakralnych w kościołach Dekanatu Kostrzyńskiego.

To już kolejna część drugiego etapu, w którym odbywa się znakowanie zabytków ruchomych metodą mikrocząsteczkową – wyjaśnia Małgorzata Tamborska z wielkopolskiej Policji – metodą tą oznakowane zostaną zabytki znajdujące się w kościołach w Czerlejnie, Gułtowach, Grodziszczku, Gieczu, Iwnie, Siedlcu, Kostrzynie Wlkp., Siekierkach Wielkich oraz Kleszczewie.

Policjanci wraz z pracownikami Miejskiego Konserwatora Zabytków Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Poznania porównują na miejscu stan ewidencyjny zabytków sakralnych ze stanem faktycznym.

W sprawdzaniu i znakowaniu uczestniczą także pracownicy Działu Opracowań Naukowych Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu oraz pracownicy Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jak również przedstawiciele Wydziału Zabytków Ruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Podczas drugiego etapu oznakowane zostaną sakralia łącznie w dziewięciu kościołach znajdujących się na terenie Dekanatu Kostrzyńskiego – dodaje Małgorzata Tamborska.

Użyte w artykule zdjęcia: KMP Poznań

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz