POZnań

Od poniedziałku bimby będą jeździć częściej

Bałtyk, rondo Kaponiera, Akumulatory, autobus, komunikacja  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter
default

W poniedziałek, 2 września 2024 roku w Poznaniu nastąpi powrót do zasadniczego rozkładu jazdy w komunikacji publicznej. Decyzja ta ma na celu poprawę efektywności transportu miejskiego oraz zaspokojenie potrzeb mieszkańców po letnich wypoczynkach.

W dni robocze w godzinach szczytu, tramwaje będą kursowały co 10 minut na liniach nr 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 oraz 18. Oznacza to znaczne zwiększenie częstotliwości, co powinno zdecydowanie poprawić komfort podróży dla pasażerów. Po przerwie wakacyjnej do rozkładu wraca linia nr 19, a na linii nr 9 mieszkańcy będą mogli korzystać z kursów co 20 minut.

Z inicjatywy ZTM po okresie letnim, przywrócone zostaną również minibusy obsługujące linie autobusowe nr 123 i 124 oraz kursy szkolne na liniach nr 154 i 188. Jednakże pewne zmiany czekają także na kilka linii, które będą zawieszone lub ograniczone – jak np. kursy na linii nr 146 oraz sezonowa linia nr 195.

Nowe linie podmiejskie

Szczególną uwagę należy zwrócić na nowe linie podmiejskie. ZTM wprowadza nową linię nr 715, która połączy Junikowo z Komornikami. Do czasu zakończenia remontu na pętli Junikowo, autobus będzie miał przystanek początkowy oraz końcowy przy pętli Budziszyńska. Dodatkowo, gmina Tarnowo Podgórne zyska dwie nowe linie – nr 825 i 826 – ukierunkowane głównie na ułatwienie dojazdu uczniom do szkół. Linia nr 825 będzie kursować z Rumianka przez Górę i Kokoszczyn do Tarnowa Podgórnego, natomiast linia nr 826 połączy Luszowo z okolicznymi miejscowościami.

Oprócz nowych połączeń, wprowadzono również szereg korekt na istniejących liniach podmiejskich. Na przykład, linia nr 250 zyska nowy rozkład jazdy. Warto zauważyć przywracane wjazdy na przystanki, takie jak Bolechowo-Osiedle/Zespół Szkół czy Mielno/Lisia. Transport będzie również dostosowany do zmian w kolejowym rozkładzie jazdy, co wpłynie na linie nr 388, 392 oraz inne.

Zwiększenie częstotliwości kursów w godzinach szczytu ma na celu zmniejszenie tłoku w pojazdach oraz zminimalizowanie czasu oczekiwania na przystankach. Nowe linie podmiejskie zaś sprzyjają nie tylko uczniom, ale również wszystkim mieszkańcom gmin, umożliwiając łatwiejszy dostęp do lokalnych instytucji i punktów usługowych.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz