Bimby i autobusy przemówią ludzkim głosem! Został właśnie ogłoszony konkurs na wybór głosu, który będzie zapowiadał kolejne przystanki. Ten głos wybiorą mieszkańcy.
System zapowiedzi głosowych ułatwia podróżowanie przede wszystkim osobom niewidzącym i turystom, ale także mieszkańcom Poznania i okolicznych gmin, którzy nie korzystają z komunikacji miejskiej na co dzień – wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego, który ogłosił konkurs.
W tej chwili podróżując tramwajem czy autobusem możemy usłyszeć m. in. ważne komunikaty o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one jednak dość mechaniczne, bo tworzone są za pomocą syntezatora mowy. To właśnie ma się zmienić. Teraz głos ma być wyraźny, poprawny i przyjemny dla ucha nawet gdy informować będzie o kontroli biletów.
Celem konkursu jest wybranie osoby, która użyczy swojego głosu do stworzenia nagrań komunikatów głosowych z zapowiedziami nazw przystanków w pojazdach komunikacji miejskiej na obszarze aglomeracji poznańskiej, a także z informacjami dla osób niewidomych wygłaszanych przez sygnalizatory sygnalizacji świetlnej – tłumaczy Agnieszka Smogulecka z ZTM
W pierwszym etapie komisja konkursowa wysłucha wszystkie nadesłane na konkurs próbki głosów osób, które przystąpią do konkursu. Na tym etapie oceniana będzie m.in. dykcja, akcent, barwa głosu, czystość i wyraźność dźwięku nagrania. Ważne też będą zaproponowane koszty całej pracy wraz z wynajęciem studia i przygotowaniem wszystkich nagrań.
Kolejnym etapem będzie udostępnienie wybranych wstępnie próbek z głosami na specjalnej stronie internetowej. Wtedy rozpocznie się głosowanie na najlepszy głos wszystkich mieszkańców naszej aglomeracji.
Zgłoszenia do konkursu Oddaj głos Miastu przyjmowane będą do środy 24 sierpnia.
Poznań słynął kiedyś z Franka, który witał podróżnych w Poznaniu. W 2012 roku na poznańskich peronach pojawiła się Ivona, czyli syntezator mowy, która także zapowiada kolejne przystanki w poznańskiej komunikacji. Teraz przyszła pora, aby Ivona pozwoliła zapowiadać komunikaty innej osobie.
Niestety ZTM wspomniało o szczegółach, które mają znaczący wpływ na powyższą treść, tylko w regulaminie. Cytuję “kosztu nagrania zapowiedzi dla 2000 nazw przystanków, numerów linii oraz innych komunikatów składających się z dowolnej liczby słów każdy, z uwzględnieniem kosztów studia nagraniowego, obróbki plików dźwiękowych oraz kosztów przeniesienia praw autorskich na Organizatora; koszt nagrania kompletu zapowiedzi nie może być niższy niż 1 zł netto” i dodaję w gestii tłumaczenia, że 2000 nazw przystanków, a w tym poprawki, bo może być chrypka albo ktoś zakłóci pracę w studio, czy też ZTM zgłosi swoje uwagi, to praca nawet w ilości kilkudziesięciu godzin, a jedna godzina w tzw. “profesjonalnym studio” to nawet 170zł. Te koszty będą zrzucone na jedno nagranie i dlatego koszt “nie może być niższy niż 1 zł netto”. Wniosek jest zatem taki tj. albo sobie wynająć takowe studio w gestii zrobienia próbki ale co później wliczając powyższy tekst? Można też zgłosić się do banków głosów, bo wtedy ma się już zaplecze techniczne i koszty są o wiele mniejsze ale takowy bank też z Was moi drodzy zjedzie swoje. Konkurs jest skierowany tylko do banków głosów a nie szaraczków.