W tym roku rozpocznie się rewaloryzacja Ogrodu Jordanowskiego przy ulicy Solnej. To efekt zwycięskiego projektu w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego oraz dofinansowania z budżetu Rady Osiedla Stare Miasto. Jaki powinien być nowoczesny Ogród Jordanowski? Radni najpierw chcą poznać zdanie najważniejszych użytkowników. Domyślają się także, że mogą to być bardzo trudne konsultacje!
Wyremontowana zostanie część sportowa, a boiska zostaną wyposażone w nowe nawierzchnie wykonane z tartanu, pojawi się także mała parkowa architektura. Plany są dużo bardziej ambitne, bo modernizacji wymaga także zaplecze techniczne.
Łącznie na prace wykonawcze w 2017 roku zapewniono ponad 714 tysięcy złotych [383 tys. z funduszy osiedlowych i 331 tys. – w ramach PBO]. Na wszystkie inwestycje nie wystarczy jednak pieniędzy, dlatego radni zaplanowali także 35 tys. na dalsze prace projektowe części technicznej, w tym pomieszczeń na działania kulturalne, tak by w perspektywie dwóch – trzech lat, ogród został w całości odnowiony.
To, że ogród pozostanie w dotychczasowej przestrzeni zawdzięczamy dzieciom, które protestowały przeciw deweloperskim zakusom pomniejszenia ich placu zabaw. Uczniowie staromiejskich szkół przesłali do prezydenta Poznania kilkaset prac graficznych prosząc o wsparcie. I właśnie głównych użytkowników placu i ich rodziców, a także wszystkich zainteresowanych rozwojem Starego Miasta, Rada Osiedla zaprasza na konsultacje.
Remont placu chcemy zrealizować jak najwcześniej, trwają już pierwsze prace koncepcyjne, ale dla nas dorosłych najważniejszy jest głos dzieci – to jak wyobrażają sobie nową przestrzeń – mówi Zbigniew Burkietowicz, autor projektu i przewodniczący Zarządu Osiedla Stare Miasto.
Radni bazując na wcześniejszych postulatach mieszkańców planują przygotowanie drugiego wejścia do Ogrodu od strony ulicy Działowej, a także atrakcje dla seniorów, których na Starym Mieście jest coraz więcej i którzy chętnie korzystają z nielicznych miejsc wypoczynku. Wśród zamierzeń jest plenerowa siłownia i stoliki z szachownicą.
Podczas wrześniowych obrad Dziecięcej Rady na Starym Mieście młodzi rajcy zaimponowali swoją dojrzałością. Sami zauważyli, że od momentu wybrania ich stali się małymi społecznikami, zgłaszają się do samorządów szkolnych i mają swoje zdanie na wiele tematów.
Jesteśmy przekonani o ich ogromnym społecznym potencjale i zapewne – my dorośli będziemy zaskoczeni ogromem pomysłów na nowy ogród – zauważa radna Maria Sokolnicka – Guzek, przewodnicząca Kultury i Spraw Społecznych.
Konsultacje odbędą się w środę 29 marca o godzinie 17:00 w Ogrodzie Jordanowskim
Dodaj komentarz