“Pamiętaj, nie jesteś sam”, “Nie trzymaj w sobie łez”, “Wszystko jeszcze przed Tobą”. Te poruszające słowa zagoszczą w witrynach Fundacji Barak Kultury przy Al. Marcinkowskiego 21. Ich autorami są uczniowie i uczennice Liceum Akademickiego Da Vinci oraz studenci i studentki Collegium Da Vinci, którzy poprzez interdyscyplinarny projekt „Okno na Innych” chcą zwrócić uwagę na problem depresji i potrzebę wsparcia osób w kryzysie psychicznym.
Akcja jest częścią obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją i odbędzie się w niedzielę, 23 lutego. W ramach wydarzenia przestrzeń witryn Baraku Kultury zmieni się w miejsce artystycznej interwencji społecznej – wystawy, instalacje oraz działania performatywne stworzone przez młodych twórców mają na celu zwrócenie uwagi przechodniów na temat zdrowia psychicznego i problemów, z jakimi mierzy się współczesna młodzież.
Okna, które mówią do przechodniów
– Witryny Baraku Kultury to coś więcej niż szyby – to przestrzeń komunikacji z miastem – mówi Przemek Prasnowski, prezes Fundacji Barak Kultury. – Od lat wykorzystujemy je jako miejsce wystaw, instalacji czy akcji performatywnych. Widzimy, jak duży wpływ mogą mieć na ludzi – dlatego włączamy je także w ważne społeczne dyskusje, takie jak ta o depresji.
Tym razem okna „przemówią” do przechodniów językiem młodych – pełnym emocji, ale i nadziei.
Młodzi o młodych – sztuka, która łączy i wspiera
W ramach projektu studenci i studentki CDV oraz licealiści i licealistki Da Vinci połączyli siły, by stworzyć przestrzeń refleksji i rozmowy o zdrowiu psychicznym.
– Chcemy przełamywać tabu i zwrócić uwagę na problemy, z jakimi mierzy się młode pokolenie – mówi Beata Zięba, koordynatorka projektu z Collegium Da Vinci. – Zależy nam na budowaniu świadomości, solidarności i zmniejszaniu stygmatyzacji problemów psychicznych. Dlatego działania w ramach „Okna na Innych” są tak różnorodne – łączą sztukę, edukację i społeczny przekaz.
W pierwszym etapie projektu uczestnicy i uczestniczki pracowali metodą Design Thinking, szukając rozwiązań, które mogą pomóc młodym ludziom w radzeniu sobie z emocjami, poczuciem wyobcowania czy kryzysami tożsamości. Wybrane koncepcje zostały rozwinięte w interdyscyplinarne działania artystyczne i performatywne, które już w najbliższą niedzielę będzie można zobaczyć w Baraku Kultury.
Gdzie i kiedy?
🔹 Premiera akcji: niedziela, 23 lutego
🔹 Kulminacja działań: godz. 14:00
🔹 Witryna dostępna do oglądania: do 28 lutego
Dodaj komentarz