K U L T U R A

O(l)d Nowa – łączy! Oryginalna wystawa w klubie Starówka

OdNowa wystawa 2024  Foto: Tomasz Dworek

21 listopada w Klubie Starówka odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy poświęconej legendarnemu Klubowi Odnowa, który w czasach PRL-u był jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej i studenckiej mapie Poznania. Wydarzenie i wystawa zorganizowane zostały przez pracowników Klubu Starówka jako wyraz pamięci o tym niezwykłym miejscu.

W trakcie wernisażu głos zabrali m.in. współzałożyciele Klubu Odnowa – prof. Jacek Juszczyk, Zbigniew Jaśkiewicz i Jacek Jaroszyk. W swoich wspomnieniach podkreślali wagę tego miejsca jako przestrzeni dla sztuki, intelektualnych debat i towarzyskich spotkań. W jednym z przemówień padło niezwykle symboliczne zdanie: „To dziś O(l)d Nowa”, które nawiązuje zarówno do historii, jak i kontynuacji ducha Odnowy w nowej przestrzeni, łączy młodych z seniorami!


Wystawa prezentuje: archiwalne fotografie, unikalne dokumenty i pamiątki z działalności klubu.


Projekt „Zacznijmy razem Odnowa” był dużym wyzwaniem. To spore przedsięwzięcie wymagało do nas pracowników Klubu Starówka wyjścia poza ramy czasu i metod pracy, dobrej współpracy z instytucjami, a przede wszystkim pogodzenia naszej wizji ekspozycji z oczekiwaniami jakie mieli założyciele studenckiego klubu “Odnowa” – mówi Iga Malinowska, współtwórczyni wystawy


Podziękowania należą się pracownikom Biblioteki Raczyńskich- dr Alicji Przybyszewskiej, Tomaszowi Proć, pracownikom Wydawnictwa Miejskiego Posnania, ówczesnym studentom i założycielom „Od nowy”- Jerzemu Nowakowskiemu, Jackowi Jaroszykowi, prof. Jackowi Juszczykowi.

Dziś w tym punkcie działa klub Starówka jako Filia nr 4 Zespołu Dziennych Domów Pomocy (ZDDP) i podlega pod Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. Jego głównym celem jest wsparcie seniorów poprzez zapewnienie przestrzeni do aktywności społecznej, edukacyjnej i rekreacyjnej. Klub, zlokalizowany w sercu miasta przy ul. Wielkiej 1, oferuje szeroką gamę zajęć, takich jak warsztaty manualne, treningi pamięci, rehabilitacja, zajęcia komputerowe oraz wydarzenia kulturalne i edukacyjne.


Klub Odnowa w Poznaniu, otwarty 23 listopada 1958 roku, był jednym z najważniejszych centrów kultury i awangardy w Polsce w latach 50. i 60. XX wieku. Znajdował się przy ul. Wielkiej, w miejscu wcześniejszej studenckiej klubokawiarni “Nawojka”. Stał się przestrzenią wymiany myśli, twórczości artystycznej i społecznej integracji.


W klubie regularnie odbywały się wystawy (m.in. działała Galeria odNOWA), wieczory poetyckie, Turnieje Jednego Wiersza oraz koncerty jazzowe. Swoje prace prezentowali wybitni artyści, tacy jak Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko, Jerzy Milian czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Gośćmi klubu byli również literaci i twórcy, w tym Stanisław Lem, Miron Białoszewski, Jarosław Iwaszkiewicz i Antoni Słonimski. W Odnowie debiutowała także grupa poetycka Próby z Ryszardem Krynickim i Stanisławem Barańczakiem

Klub był przestrzenią eksperymentów teatralnych – występował tam m.in. Teatr Ósmego Dnia, oraz alternatywnej edukacji, organizując prelekcje z udziałem czołowych postaci polskiej kultury. Działalność Odnowy zakończył symboliczny „Bal Agonalny” w 1970 roku

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w repozytorium Cyryl, które dokumentuje historię klubu: Cyryl – Klub Odnowa.

Realizacja wystawy była możliwa była dzięki pozyskanemu dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Wolności – CRSO w ramach Rządowego Programu FIO NOWEFIO na lata 2021-2030 w ramach Konkursu Wielkopolska Wiara, a także dzięki dofinansowaniu ze środków Rady Osiedla Stare Miasto.

Fotografie Jerzego Nowakowskiego z Archiwum Cyryl

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz