Mimo bardzo złożonych losów i rozmaitych konfiguracji miejskich służb konserwatorskich w Poznaniu, trwają one nieprzerwanie od sześciu dekad. Najcenniejszą wartością tej tradycji jest oczywiście chronienie, ratowanie i dbanie o materię zabytku, o najcenniejsze zasoby poznańskiego dziedzictwa kulturowego. A są one bardzo pokaźne!
Pomimo potrzeby ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego często w Poznaniu mamy do czynienia z samowolnymi przebudowami obiektów zabytkowych, szpecenia fasad reklamowymi płachtami albo braku dbałości o prywatne kamienice.
Poznańskie zabytki obejmują ok. 500 obiektów architektury i budownictwa indywidualnie wpisanych do rejestru, ponad dwa tysiące zabytków ruchomych, sześć tysięcy obiektów w gminnej ewidencji zabytków oraz bardzo obszerne strefy ochrony konserwatorskiej. W granicach tych obszarów chroniona jest ciągłość i trwałość historycznego pejzażu naszego miasta.
Stanowisko miejskiego konserwatora zabytków utworzono po raz pierwszy w czerwcu 1955r. i powierzono je wówczas Henrykowi Kondzieli, historykowi sztuki aktywnie zaangażowanemu w problematykę odbudowy Starego Miasta po zniszczeniach wojennych.
Po transformacji ustrojowej w 1994r. zostało zawarte pierwsze porozumienie między Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków a Prezydentem Miasta Poznania. W ten sposób samorządowe służby konserwatorskie stanęły na straży lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Działając jako samodzielna jednostka w strukturze urzędu miasta biuro konserwatora wypełnia wszystkie zadania związane z ustawową ochroną zabytków, oprócz niezbywalnej kompetencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczącej wpisu do rejestru zabytków i wywozu dzieł sztuki za granicę.
Biuro realizuje także projekty edukacyjne, popularyzatorskie, kształtujące świadomość społeczną w odniesieniu do wartości i rangi lokalnego dziedzictwa kulturowego, promuje właściwy sposób prowadzenia prac remontowych w zabytkach (tzw. „dobre wzorce”). Urząd konserwatorski prowadzi ponadto całość spraw związanych z dotacjami miasta na prace konserwatorskie w obiektach zabytkowych.
Dodaj komentarz