Praca organiczna – dziełem trzeźwych entuzjastów”, „Praca Organiczna w praktyce” – to tematy wykładów jakie odbędą się w Hotelu Bazar z okazji pierwszego Dnia Pracy Organicznej organizowanego przez Unię Wielkopolan. Współcześni organicznicy uhonorowani zostaną także specjalną nagrodą – Wawrzynem!
Zgodnie ze słowami ks. Piotra Wawrzyniaka “Własną praca i pomocą a siłami zjednoczonemi”, które stało mottem przewodnim, Stowarzyszenie Unia Wielkopolan już od ponad 20 lat podejmuje idee poznańskiej pracowitości i rzetelności.
19 kwietnia nie jest datą przypadkową, przed 171 laty, w 1841 roku Karol Marcinkowski utworzył w Poznaniu najstarszą organizację społeczną działającą w kraju – Towarzystwo Naukowej Pomocy w Wielkopolsce.
Głównym celem towarzystwa była pomoc młodzieży męskiej przy wyborze szkół, a także pomoc finansowa dla zdolnej młodzieży, której nie było stać na kontynuowanie nauki. Z funduszów Towarzystwa pobierać zasiłki mogła młodzież polska, zdolna, pilna i prowadząca się moralnie. Stąd właśnie, dzień rozpoczęcia przez Towarzystwo tej cennej, społecznej inicjatywy przyjęto jako symboliczną datę instytucjonalizacji pracy organicznej w zaborze pruskim. Chcemy aby ten dzień stał się wydarzeniem dla wielu pokoleń Polaków, mówi Paweł Leszek Klepka, prezydent Unii Wielkopolan
Współczesnym odpowiednikiem aktywności ekonomicznej jest społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) wdrażana w przedsiębiorstwach w Polsce. Większość działań operacyjnych CSR przynosi rezultaty zbieżne z efektami pracy organicznej takich jak: wzrost integracji, wzrost wydajności pracy, spójne, systemowe powiązanie realizowanych projektów biznesowych z wymaganiami otoczenia.
Szczegóły obchodów Dnia Pracy Organicznej znajdziecie w naszym Kalendarium Wydarzeń
Hotel Bazar w 1884 roku, fot: fotopolska
bosko ten bazar wygląda,zwlaszca od alei marcinkowskiego, niezly syfek