Czy istnieją studenci, którzy mimo nauki, sesji i egzaminów potrafią każdego dnia zaleźć odrobinę czasu na taniec, sport lub… ceramikę? Dziś w poznańskim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej otwarto wystawę oryginalnych prac „Percepcja przestrzeni”.
Studenci Bartosz Kiciński wraz z Przemysławem Kolińskim i Jędrzejem Jajorą udowodniają, że zwykłe hobby może stać się fascynacją dnia codziennego.
Dziś młodzi projektanci muszą się przebijać do świadomości zamkniętych środowisk i uświadamiać, że istnieje taka dziedzina sztuki jak ceramika. Rzeźby ceramiczne wymagają cierpliwości. Klasyczny proces produkcji zaczyna się już w momencie pozyskiwania surowca. Następnie podlega formowaniu, suszeniu, wypaleniu i wreszcie szkliwieniu.
– Jędrzej śni o nowoczesnych technologiach IT, a rano budzi się z głową pełną pomysłów nowych form geometrycznych. Przemek, choć obecnie realizuje się w zakresie sztuk plastycznych, wcześniej studiował administrację. Jego inspiracją jest otaczająca nas rzeczywistość. Ja, po zajęciach z prawa karnego, odzwierciedlam w ceramice różne formy życia. Jak to możliwe? To jest po prostu magia ceramiki – mówi Bartosz Kiciński, student SWPS. – Nasze kierunki studiów są zupełnie różne, różnimy się również formą rzeźby, ale łączy nas pasja – dodaje.
Dla chłopaków najważniejszy jest odbiór dzieła. Jak twierdzą, interpretacja zgodna z zamiarem twórcy ma drugorzędne znaczenie.
– Każdy kto zaznajamia się ze sztuką ceramiczną, musi zdawać sobie sprawę, że nie ma jednego właściwego odbioru. Wszystkie opinie, które na nowo interpretują nasze rzeźby, dają nam dodatkowy impuls i energię do działania – komentują zgodnie Jędrzej, Przemek i Bartek.
Prace młodych artystów – 20 ekspozycji o różnych formach i kształtach – będzie można oglądać w SWPS przy ulicy Kutrzeby, od 5 czerwca do 9 lipca 2014 r.
Dodaj komentarz