POZnań

Ostatnie dni naboru na ławników

Ławnicy poszukiwani  Foto: UMP

Rada miasta przeprowadza wybory uzupełniające na ławników do sądów powszechnych na lata 2024-2027. Pełnienie tej funkcji jest hołdem i zaszczytem, ale przede wszystkim jest to duża odpowiedzialność. Rekrutacja trwa do 31 lipca i każdy, kto zdobędzie 50 podpisów, może zgłosić siebie lub swojego kandydata.

Ławnik pełni rolę “sędziego społecznego” i ma takie same obowiązki jak sędzia zawodowy. Są oni zaangażowani w proces rozstrzygania spraw przed sądami pierwszej instancji, są niezależni i podlegają jedynie Konstytucji oraz ustawom. Na podstawie wniosku przekazanego przez prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu rada miasta przeprowadza wybory uzupełniające ławników. Łącznie potrzebnych jest 93 osób, w tym 71 do rozstrzygania spraw z zakresu prawa pracy.

Każdy, kto posiada polskie obywatelstwo i pełne prawa, może zostać ławnikiem. Kandydat musi mieć nieskazitelny charakter, mieć ukończone 30 lat, ale nie więcej niż 70. Ponadto, musi pracować lub mieszkać w Poznaniu od co najmniej roku, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i mieć dobre zdrowie, aby móc w pełni wykonywać swoje obowiązki. Nie mogą się zgłaszać osoby zatrudnione w sądzie lub prokuraturze, policjanci, żołnierze, pracownicy służby więziennej, adwokaci, radcowie prawni oraz aplikanci.

Istnieje kilka sposobów zgłoszenia kandydata na ławnika. Prezesi sądów, zarejestrowane organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych) mogą zgłosić swoich kandydatów. Grupa 50 osób, które są stałymi mieszkańcami Poznania i mają prawa wyborcze, również może zgłosić kandydata. Aby zgłosić kandydata, należy pobrać kartę zgłoszenia ze strony internetowej www.poznan.pl/lawnicy, wypełnić ją i złożyć w Urzędzie Miasta Poznania (pokój 144 i 170, pierwsze piętro) przy placu Kolegiackim 17.

Alternatywnie, kartę zgłoszenia można wysłać pocztą na adres urzędu. Ważne jest dołączenie odpowiednich dokumentów do karty zgłoszenia. Jeśli zgłoszenie dokonuje stowarzyszenie lub organizacja, konieczny jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub potwierdzenie wpisu do innego rejestru lub ewidencji, dotyczące tej organizacji. Jeśli zgłoszenie dokonuje grupa mieszkańców Poznania, do karty zgłoszenia trzeba dołączyć listę co najmniej 50 osób popierających kandydata, wraz z ich imieniem (imiionami), nazwiskiem, numerem PESEL, miejscem zamieszkania i własnoręcznym podpisem.

Kandydat na ławnika powinien również przygotować zaświadczenie o stanie zdrowia, dwie aktualne fotografie oraz zestaw innych dokumentów, których dokładny wykaz można znaleźć na stronie internetowej miasta: www.poznan.pl/lawnicy.

Pracownicy Urzędu Miasta Poznania udzielają dodatkowych informacji na temat rekrutacji i wyborów ławników pod numerem telefonu: 61 646 33 44. Więcej szczegółowych informacji na temat wyborów, wzorów karty zgłoszenia i wymaganych oświadczeń można znaleźć na stronie internetowej: www.poznan.pl/lawnicy.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz