W Rezerwacie Archeologicznym na Ostrowie Tumskim pod koniec czerwca będziemy mogli zobaczyć relikty umocnień wczesnopiastowskiego grodu z X wieku oraz pozostałości renesansowego muru okalającego wyspę, powstałego z inicjatywy biskupa Jana Lubrańskiego. Nowa placówka muzealna w Poznaniu będzie nosiła nazwę – Genius loci!
Nazwa nawiązuje do tradycji szczęśliwych, wybranych miejsc, posiadających swego ducha opiekuńczego. W tym łacińskim określeniu skupia się wyjątkowy charakter Ostrowa Tumskiego, od ponad 1000 lat nieodłącznie związanego z historią naszego kraju i miasta. Wykopaliska archeologiczne prowadzone od 2008 roku, odsłoniły świetnie zachowane, niezwykle ciekawe założenia konstrukcyjne wałów grodowych.
Dzięki badaniom wiemy, że w X wieku ten teren tętnił życiem politycznym, gospodarczym i religijnym. Tu zapadały najistotniejsze decyzje, dotyczące charakteru kształtującego się organizmu państwowego i jego przynależności kulturowej.
W Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, zwiedzający mają okazję niemal dotknąć odsłoniętych konstrukcji grodu poznańskiego. Geniusz inżynieryjny budowniczych, wielkie plany i rozmach ich realizacji, skłaniają do przemyśleń stawiania pytań, a także indywidualnych poszukiwań własnych dróg, aby wiedzieć jak czyli know-how. Pragniemy, by Ostrów Tumski – posiadający swego ducha opiekuńczego, tak jak tysiąc lat temu, stał się obszarem dobrych pomysłów, dla których najlepszą inspiracją jest zawsze przekrój poznania.
Dyrektor placówki, Agnieszka Stempin od 29 czerwca zaprasza do podróży w czasie i przestrzeni, do refleksji nad geniuszem fundatorów Polski, jak również do chwili zadumy nad nowatorskimi projektami współczesnych projektantów i naukowców.
Dodaj komentarz