Łazarz

Otwarta Strefa Kultury na Łazarzu

Otwarta Strefa Kultury - Łazarz  Foto: UMP

Już niedługo na Łazarzu powstaną nowe galerie sztuki, studio nagraniowe, warsztat kaletniczy i pracownia kaligrafii. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie dziesięciu miejskich pustostanów w ramach Otwartej Strefy Kultury, gdzie młodzi twórcy będą prowadzić działalność kulturalną i społeczną.

Dzisiaj mamy ukoronowanie ponad półtorarocznej pracy nad rozwinięciem oddolnego projektu o nazwie Otwarta Strefa Kultury. Znaleźliśmy podmioty kulturalne – pracownie artystyczne, warsztaty, galerie i nawet księgarnię, które zajmą pustostany. To są pomieszczenia trudne do adaptacji i wynajęcia, przez lata stały puste, a teraz dają szansę na ożywienie Łazarza – przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wspólne działanie na rzecz kreatywnego wykorzystania pustostanów, odnawiania zaniedbanych przestrzeni i tworzenia miejsc przyjaznych kulturze jest celem programu Otwarta Strefa Kultury – Łazarz. Istotą działania jest wykorzystanie potencjału dzielnicy poprzez wynajem pustostanów na preferencyjnych warunkach na działalność artystyczną, kulturalną i społeczną.

Preferencyjne warunki umowy z najemcami przewidują trzy do pięciu lat zwolnienia z czynszu. Do opłacenia pozostają jedynie bieżące opłaty i rachunki za prąd czy gaz. Dzięki temu te inicjatywy mają szansę nie tylko przetrwać, ale też się rozwinąć – przekonuje Agnieszka Szablikowska z fundacji Otwarta Strefa Kultury.

W rozstrzygnięciu konkursu na najem lokali brali udział przedstawiciele Urzędu Miasta, Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, rady osiedla św. Łazarz i członkowie Otwartej Strefy Kultury.

Dostaliśmy do oceny 43 zgłoszenia. Projekty były bardzo atrakcyjne komisja miała więc problem, żeby wybrać te najbardziej wartościowe. Młodzi twórcy, którzy na wstępie nie mają środków, dostali właśnie narzędzie do ożywienia dzielnicy i spełniania swoich aspiracji – podsumowuje Maria Łazarz, radna osiedlowa z dzielnicy św. Łazarz.

Komisja konkursowa, skupiona wokół Inkubatora Kultury Piereus, wystawiła pozytywne rekomendacje dziesięciu inicjatywom, których pomysłodawcy już wkrótce będą mogli podpisać umowy najmu z ZKZL.

Do zwycięskich projektów należą:
1. POLITURA (Lokal: ul. Gąsiorowskich 12)
W lokalu przewidziano utworzenie Galerii im. Janusza Różańskiego – jednego z najwybitniejszych polskich projektantów mebli, który mieszkał przy ul. Gąsiorowskich 12. Działalność ma na celu odkrywanie i promocję polskiego wzornictwa meblowego lat 50-70, popularyzację dorobku poznańskich twórców, oraz spotkania z zapomnianą historią poznańskiego wzornictwa.

2. LAZARUS (Lokal: ul. Małeckiego 31/32)
Projekt przewiduje stworzenie miejsca o nazwie LAZARUS. W lokalu, oprócz działalności gastronomicznej, odbywać się będą warsztaty, spotkania i wykłady dotyczące architektury Łazarza, fotografii, mody, rękodzieła, projektowania, gotowania, a także spotkania lokalnych inicjatyw.

3. Beats In Motion (Lokal: ul. Głogowska 27 l.u. nr 8)
W lokalu przewiduje się utworzenie strefy twórczej – przyjaznej dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych. Strefa będzie miała charakter profesjonalnego studia nagrań „Beats In Motion”, w którym będą miały miejsce zarówno działania komercyjne, jak i bezpłatne, organizowane z myślą o mieszkańcach dzielnicy Łazarz.

4. TRISTERO (Lokal: ul. Głogowska 48/50 l.u. nr 9)
W lokalu powstanie księgarnia i antykwariat TRISTERO o profilu literacko-artystycznym z funkcją czytelni, oferującą dostęp do szeregu wydarzeń kulturalnych, spotkań literackich, dyskusji, warsztatów i wystaw.

5. Pracownia Kaletnicza KROM (Lokal: ul. Małeckiego 10)
Pracownia kaletnicza KROM, poprzez kultywowanie tradycji polskiego skórnictwa ma tchnąć nowe życie w zapomniane dziedziny rzemiosła i podnieść je do rangi dziedziny artystycznej przy jednoczesnym dbaniu o naprawę i renowację galanterii.

6. Galeria Maciek (Lokal: ul. Kolejowa 49)
Rekomendowany podmiot zamierza prowadzić działalność, która przyczyni się do realizacji idei Programu poprzez stworzenie w lokalu otwartej galerii artystycznej, która będzie umożliwiała organizowanie wystaw anonimowych. Poza czasem wystaw twórcy planują korzystać z tej przestrzeni jako pracowni i studia.

7. Projekt Laboratorium (Lokal: ul. Rynek Łazarski 5)
Celem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni otwartej, która stworzy osobom zainteresowanym możliwość uczestnictwa w różnorodnych projektach, w tym stolarskich, stylizacji i renowacji mebli. Oferta “Laboratorium” zostanie poszerzona o dostęp do warsztatów i grup terapeutycznych, dotykających tematyki profilaktyki uzależnień, radzenia sobie z przemocą i wykluczeniem.

8. HELLO calligraphy (Lokal: ul. Kanałowa 8 l.u. nr 2)
„HELLO calligraphy” to miejsce, które będzie łączyło funkcję pracowni ręcznego pisania (wytwórni personalizowanej galanterii papierowej), promowało tworzenie unikalnych wytworów artystycznych oraz przywracało społeczną wartość związaną z powrotem do tradycyjnych metod pisania i tworzenia pisma.

9. “MAGDA HASIAK” (Lokal: ul. Głogowska 39)
W lokalu przewiduje się powstanie pracowni projektowej autorskiej marki modowej “MAGDA HASIAK”. Program projektu zakłada staże dla studentów, prowadzenie praktycznych warsztatów, dających konkretne umiejętności w dziedzinie mody (szycie, stylizacje, pokazy mody, sesje zdjęciowe, zarządzanie modą) oraz otwarte prelekcje z profesjonalistami z branży.

10. Sklep z produktami polskich projektantów i rzemieślników (Lokal: ul. Łukaszewicza 2)
W lokalu powstanie sklep z produktami projektowanymi i produkowanymi przez polskich rzemieślników lub studentów designu. Dodatkowo, pozostała przestrzeń lokalu będzie służyła jako scena na organizację performensów, koncertów muzycznych lub przedstawień teatralnych.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz