Stare Miasto

Pamięć bardzo osobista

SZYBKA MIGAWKA - Czerwiec 1956  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

SZYBKA MIGAWKA / felieton

Poznański Czerwiec 1956 to wydarzenie bardzo ważne. Ważne dla historii Poznania, jego mieszkańców, ale o dużo większym zasięgu niż granice miasta, czy nawet województwa. Co tak naprawdę o nim wiemy i jak go wspominamy? Bardzo oficjalnie.

Dzisiaj na poznańskiej Cytadeli była wuchta wiary przyciągnięta Kejtrówką. U stóp Dzwonu Pokoju kłębiły się tłumy. Zaledwie kilkaset metrów dalej było pusto, cicho. Nie było nikogo, a właśnie tutaj pochowane są osoby, które podczas Poznańskiego Czerwca’56 zginęły.

Na stoku Cytadeli z odpowiednimi honorami odbywały się pogrzeby obrońców władzy ludowej. Byli wśród nich żołnierze, milicjanci i funkcjonariusze UB. Żegnali ich wtedy, w czerwcu 1956 roku, między innymi premier Józef Cyrankiewicz, a także sekretarz KC PZPR Edward Gierek. Również o nich głównie mówiły oficjalne, propagandowe źródła. To dwa z kilku takie właśnie grobów. Po lewej chorążego, a po prawej porucznika Wojewódzkiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego…

SZYBKA MIGAWKA

Powstańcy chowani byli przeważnie po cichu na trzech poznańskich cmentarzach. Tragicznie zmarłych mogła żegnać tylko najbliższa rodzina, bez “zbędnych” osób, za to zawsze w towarzystwie ubeków. Kilka pogrzebów odbyło się również na Cytadeli.

Władysław Kaczmarek zginął mając 26 lat. Był ślusarzem, pomocnikiem traktorzysty w Zakładach Mięsnych w Poznaniu. Zginął postrzelony w głowę. Walenty Cieślik miał 20 lat. Był pracownikiem fizycznym w Rzeźni Miejskiej. Zginął od rany postrzałowej w prawej połowie klatki piersiowej*.

SZYBKA MIGAWKA - Czerwiec 1956

Teraz w miejscach związanych z tamtymi dramatycznymi wydarzeniami składane są kwiaty i zapalane znicze. Robią to “delegacje z ramienia”, rzadziej wiara z Jeżyc, Wildy czy Łazarza. Mało ludzi wywiesza narodowe flagi.

Dzisiaj na Cytadeli spotkałem dwie młode dziewczyny, Szły ze zniczem właśnie tutaj, na groby ofiar Czerwca’56. Takiego właśnie, osobistego świętowania, osobistej pamięci mi brakuje. Szczerego i bez oficjalnego sznytu, choć te oczywiście także są potrzebne. Oby nie były jedyne.

*źródło informacji: IPN

PS

zdjęcie na samej górze przedstawia pomnik, który początkowo upamiętniał działaczy PPR, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej. Teraz upamiętnia wszystkie ofiary z tego okresu, a także Poznańskiego Czerwca 1956.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz