POZnań

Para – buch! Maltanka w ruch!

Maltanka  Foto: Konrad Czapracki/lepszyPoznan.pl

W długi weekend na Maltance kursy odbywać się będą co 30 minut. Dodatkowo 12, 13 i 15 sierpnia będą one realizowane przez dwa parowozy – do Borsiga dołączy Lowa z Wyrzyskiej Kolei Powiatowej w Białośliwiu. 

Kolej Parkowa Maltanka funkcjonuje codziennie w godzinach od 10:00 do 19:00. W dni robocze kursy odbywają się co godzinę, a w soboty, niedziele i święta – co 30 minut. We wszystkie dni od 12 do 15 sierpnia kursy na Maltance odbywać się będą co pół godziny. Co więcej – w sobotę, niedzielę i wtorek, czyli 12, 13 i 15 sierpnia, przejazdy będą realizowane przez dwa parowozy: Borsig Bn2t oraz Lowa.

Borsig Bn2t to najstarsza lokomotywa w kolekcji poznańskiej Maltanki, a jednocześnie najstarszy czynny parowóz w Polsce. Został wyprodukowany w berlińskiej wytwórni Augusta Borsiga (odbiór nastąpił w 1925 roku). Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po II wojnie światowej w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został… pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany, a w 1999 roku skierowany do eksploatacji. Obecnie jest własnością MPK Poznań i ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance.

Parowóz Lowa został wyprodukowany w 1951 roku, w Zakładach Karla Marxa w Babelsbergu. Służył w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych PKP, a później w Żwirowni w Mirosławiu Ujskim. Po zakończeniu eksploatacji ustawiono go na stacji w Białośliwiu jako pomnik techniki. W latach 2015-2019 został gruntownie wyremontowany, a w 2019 roku przywrócony do ruchu jako jedyny tego typu pojazd w Polsce.

Na Maltankę warto się wybrać również w poniedziałek, 14 sierpnia. Tego dnia “służbę będą pełnić”: lokomotywa spalinowa – ciemnozielona oraz “ryjek”, czyli wagon MBxc1-41, wyprodukowany w 1932 roku przez warszawską wytwórnię Lilpop, Rau & Loewenstein. Obecnie to najstarszy w Polsce czynny wagon z napędem spalinowym.

Użyte w artykule zdjęcia: Konrad Czapracki/lepszyPoznan.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz