Wierzyć po męsku – to hasło tegorocznej, jubileuszowej Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieży Męskiej do Sanktuarium Matki Bożej w Tulcach. Rozpocznie się ona dzisiaj przed południem.
Podczas pielgrzymki za 40 lat swojego kapłaństwa dziękować będzie Arcybiskup Metropolita Stanisław Gądecki.
Sanktuarium Maryjne jest miejscem w szczególny sposób naznaczonym łaskami wypraszanymi za wstawiennictwem Matki Bożej, pielgrzymując do Tulec pragniemy zawierzyć Bogu przez Maryję wszystko, z czym aktualnie zmagają się mężczyźni i młodzież męska, w tym problemy związane z pracą – wyjaśnia Archidiecezja Poznańska – ponieważ napotykane trudności powodują niejednokrotnie przygnębienie i poczucie bezradności, problemy te rozważane będą także w kręgach dyskusyjnych.
Co roku w pielgrzymce tej biorą udział setki mężczyzn, którzy przybywają do Tulec z całego regionu. Wszystko rozpocznie się jeszcze przed południem, gdy na miejscu powinni być już wszyscy jej uczestnicy.
Oto program X Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieży Męskiej do Sanktuarium Matki Bożej w Tulcach
11:30 – zawiązanie wspólnoty i przygotowanie do Mszy św.
12:00 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
13:30 – posiłek
14:00 – spotkania w grupach – kręgi dyskusyjne
1. Modlitwa po męsku
(Jak modlić się po męsku?)
Ks. Rafał Grochowiak oraz osoby świeckie
2. Jak stać się mężczyzną?
(Jak nie być mami-synkiem?)
Grupa 20-30 lat
Ks. Ryszard Adamczak oraz osoby świeckie
3. Kto rządzi w Twoim domu?
(Mądrość, służba, odpowiedzialność)
Grupa 30-50 lat
Ks. Paweł Pacholak oraz osoby świeckie
4. Męski bilans życia – pomiędzy spełnieniem, a rozczarowaniem
(Bóle i strapienia, radości i nadzieje)
Grupa 50+
Ks. Leonard Poloch oraz osoby świeckie
15:00 – nieszpory i zakończenie pielgrzymki.
Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem wykonana jest z drewna lipowego, jest wysoka na 1,20 m., a w najszerszym miejscu ma 42 cm. Matka Boża trzyma w lewej ręce Dzieciątko, w prawej, wysuniętej do przodu berło. Cała postać oparta na schemacie litery „S”, charakterystycznym dla rzeźb gotyckich z tego okresu, z lekko pochyloną głową, wywołuje wrażenie ruchu. Podstawą rzeźby jest forma fali, na której znajduje się półksiężyc i trzy małe ludzkie postacie, otaczające osobę Matki Boskiej – środkowa obrócona tyłem. Szata udrapowana jest w głębokie, spływające ku dołowi fałdy. Historycy datują powstanie tej późnogotyckiej rzeźby na około 1500 r. Figura znajduje się w kościele prawdopodobnie od początku XVI w.
Cześć Matki Bożej wzrosła w drugiej połowie XVII w., w okresie Obrony Jasnej Góry i Ślubów Jan Kazimierza. Wtedy też, w 1681 roku, kasztelan Wojciech Czacki ustanowił osobne uposażenie dla wielkiego ołtarza w kościele tuleckim, aby zapewnić odpowiedni splendor miejscu, z którego króluje Matka Boska. Z tego uposażenia, a może z ofiar tych, którzy uzyskali łaski, sprawiono w tym czasie trzy bogate sukienki, które kolejno zakładano na figurę.
Dodaj komentarz