K U L T U R A

Piwo sprzed 1500 lat – w Poznaniu!

Zabytki z Sudanu w Muzeum Archeologicznym  Foto: MAP

Jeden z najstarszych na świecie instrumentów muzycznych, wielolitrowe naczynia na piwo sprzed ponad 1500 lat, biżuteria pierwszych rolników wykonana ze strusich jaj – to tylko kilka ciekawszych zabytków, jakie będzie można obejrzeć w czasie specjalnego oprowadzania po wystawie „Archeologia Sudanu”, które odbędzie się w najbliższą niedzielę o 12.30 w Muzeum Archeologicznym.

Zabytki z Sudanu w Muzeum Archeologicznym Foto: MAPW zeszłym roku istotnie zmodernizowaliśmy wystawę. Liczba prezentowanych zabytków niemal podwoiła się – przybyło prawie 100 nieeksponowanych dotąd obiektów.. Poznaniacy wzięli kilka lat temu udział w akcji ratowniczych badań archeologicznych, które poprzedzały zalanie wielkich połaci terenu przez wody spiętrzone przez budowę kolejnej, gigantycznej zapory wodnej. Pozyskane w czasie wykopalisk zabytki trafiły w części do Polski na mocy porozumienia z rządem Sudanu. Są wśród nich niezwykłe i unikatowe przedmioty. Teraz, po żmudnej pracy muzealnych konserwatorów (przykładowo – sklejeniu olbrzymich naczyń ceramicznych z setek kawałków) są dostępne do ujrzenia dla wszystkich zwiedzających, informuje archeolog – Paweł Wolff, który będzie także przewodnikiem po wystawie.

Ekspozycji przybyły również zabytki z najwcześniejszych okresów – są to paleolityczne pięściaki – pierwsze znane narzędzia kamienne używane przez człowieka. Do najbardziej niezwykłych eksponatów należą także tarło – jeden z najstarszych znanych na świecie instrumentów muzycznych, wykonany z żebra zwierzęcego.

Pierwsze zabytki archeologiczne z Sudanu pojawiły się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w latach 70-tych XX wieku. Były one owocem polskich badań archeologicznych w Starej Dongoli i Kadero. Prace – zapoczątkowane przez prof. Lecha Krzyżaniaka przyczyniły się do powstania w Poznaniu jednej z największych kolekcji zabytków sudańskich poza Sudanem.

Na oprowadzanie Muzeum zaprasza  w niedzielę 11 sierpnia o godz. 12.30 (oprowadzanie jest darmowe, należy jednak wykupić bilet wstępu; spotkanie na parterze przy posągu bogini Sachmet – lwiogłowej kobiety).

Zabytki z Sudanu w Muzeum Archeologicznym  Foto: MAP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz