Starszym fanom rocka niejedna łza zakręci się w oku. Młodsi słuchacze wiele dowiedzą się o czasach i warunkach, w jakich muzykę chłonęli ich rodzice. W piątek w Poznaniu odbędzie się premiera filmu „Jarocin, po co wolność” – doskonałej leki historii i to nie tylko muzycznej! Film jest pełen archiwalnych, często nieodkrytych dotąd nagrań!
W dokumencie znalazły się barwne opowieści m.in.: Dariusza „Maleo” Malejonka, Pawła „Gumy” Gumoli, Grzegorza Kmity – Patyczaka, Roberta Brylewskiego, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego. Głos zabrali również organizatorzy festiwalu, m.in. Walter Chełstowski i Jurek Owsiak, władze samorządowe Jarocina, a nawet ówczesny szef milicji.
W poznańskim kinie Rialto zgromadzą się bohaterowie filmu, osoby związane z Jarocinem oraz fani festiwalu. Premierze towarzyszyć będzie debata #PoCoWolność. Udział w niej wezmą m.in. bohaterowie tamtych czasów: Grzegorz Kmita – Patyczak, Henryk Tomczak, Tomasz Budzyński, a także muzyk młodego pokolenia Michał Wiraszko.
Przed seansem odbędzie się koncert zespołu Brudne Dzieci Sida: Patyczak i jego gitara żywiołowo i energetycznie wprowadzą Publiczność w festiwalowy klimat.
JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu – od jego początków w latach 60. i 70. przez eksplozję popularności w latach 80. po trudne lata 90. i współczesność. Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się głównym bohaterem, a zarazem narratorem filmu. Opowieść ta tworzona jest wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także unikalnymi materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.
JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ – ogólnopolska premiera – Kino Rialto, 2 grudnia 2016, godzina 19:00.
Dodaj komentarz