Nowy festiwal ma pokazać poznaniakom że opera może być fajna i przy okazji ożywić okolice Świętego Marcina. W programie spektakle, projekcje, warsztaty. Dziś startuje Festiwal Opera Know-How.
Do niedzieli organizatorzy zamierzają zachęcać poznaniaków do zapoznania się z muzyką operową, pokazać jej wiązki z jazzem, street artem, muzyką współczesną – to wszystko nie tylko w salach koncertowych ale przede wszystkim w miejskiej przestrzeni.
Muzyka klasyczna wymaga odczarowania, zerwania z wizerunkiem sztuki tylko dla znawców, pozbycia się otoczki snobizmu i niedostępności. Spektakle i koncerty odbywać się będą w uliczkach, bramach i zakamarkach ulicy Święty Marcin, aby w ten sposób dotrzeć do mieszkańców miasta w ich codziennej rzeczywistości. Tym samym organizatorzy pragną przyczynić się do rewitalizacji i rozkwitu jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie stolicy Wielkopolski. Warto dodać też, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Patronem tej edycji festiwalu jest Karol Szymanowski. Usłyszeć będzie można blisko 80 utworów kompozytora. Wybitnego twórcę muzyki będziemy mogli także zobaczyć na muralu na przystanku Pestki, namalowanym przez studentów Uniwersytetu Artystycznego.
Operę Know-How otworzy happening “Rozdźwięki,” który odbywał się będzie w Galerii MM, potem festiwalowych artystów spotkamy na placach, w centrach handlowych, ulicach i przystankach. Szymanowski zabrzmi także w podziemnym parkingu, na skwerze za Biblioteką Uniwersytecką oraz wśród sklepów Pasażu Różowego. Wszystko to za sprawą koncertów z cyklu Przedtakt. Muzyczny punkt wyjścia oraz Głosów Miejskich Zakamarków.
Festiwal ukaże muzykę klasyczną w jej nowoczesnej, otwartej formule, której nie brak powiązań z współczesnymi dziedzinami sztuki takimi jak jazz, rock, hip hop czy street art. Usłyszymy m.in. Wojtka Świecę, który odkryje nowe oblicze brzmienia gitary elektrycznej, kojarzonej głównie z muzyką popularną. Jego interpretacja Litanii do Marii Panny Karola Szymanowskiego i inne jazzowe aranżacje klasyki zabrzmią w kościele na Fredry.
Projekt zakończy spektakl Pieśń o nocy, który jest autorskim projektem Zuzanny Głowackiej – dyrektor artystycznej festiwalu. Scenariusz powstał w oparciu o 23 miniatury muzyczne Szymanowskiego. Teatralna wariacja stworzy apolliński sen w samym centrum miejskiej rzeczywistości – fontannie przy Placu Wolności. Warto podkreślić, że środki na wystawienie przedstawienia organizatorzy zdobyli ze składek miłośników opery w ramach portalu crowfundingowego PolakPortafi.
Szczegółowy program znajdziecie na stronie http://www.operaknowhow.pl/
Dodaj komentarz