Na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów znalazła się kolejna firma. Tym razem jest to działająca w branży energetycznej spółka Polski Prąd i Gaz wcześniej znana jako Polska Energetyka PRO. Na jej działalność wpłynęło ponad 500 skarg. Kara, której żąda UOKiK to ponad 10.000.000,00 złotych.
Umowy sprzedaży energii elektrycznej w imieniu Polski Prąd i Gaz zawierają akwizytorzy w domach konsumentów. Większość klientów to osoby starsze. Jak wykazało postępowanie UOKiK, spółka nie pozyskiwała ich uczciwie.
Z relacji konsumentów wynikało, że odwiedzający ich w domach przedstawiciele spółki najczęściej nie informowali, że reprezentują Polska Energetyka Pro. Sugerowali nawet, że działają w imieniu dotychczasowego sprzedawcy energii elektrycznej, co było nieprawdą. Osoby, które podpisywały umowy często nie zdawały sobie sprawy, że właśnie zmienili dostawcę prądu.
Dotyczyło to sytuacji, gdy przedstawiciele spółek świadczących usługi telekomunikacyjne nie informowali konsumentów, że reprezentują również spółkę Polska Energetyka Pro oraz że pośród przedłożonych dokumentów znajduje się także umowa sprzedaży energii elektrycznej – wyjaśnia UOKiK – Polska Energetyka Pro należała do grupy kapitałowej Financial Assets Management Group, w której skład wchodzą również Tele-Polska oraz Telekomunikacja dla Domu.
Dodatkowo okazało się, że ukarana spółka manipulowała informacjami o niższych rachunkach za energię elektryczną, m.in. nie informując o obowiązku opłacania comiesięcznej opłaty handlowej. Jej handlowcy sugerowali również, że konsument po zmianie sprzedawcy na Polski Prąd i Gaz będzie płacił o kilkadziesiąt procent mniej za zużycie energii elektrycznej. W rzeczywistości jednak ceny za zużycie 1 kWh były niższe zaledwie o kilka procent.
Ponadto spółka wprowadziła w cennikach stawki progresywne, co oznacza, że cena za zużycie energii elektrycznej regularnie wzrastała w każdym kolejnym roku – podkreśla UOKiK – tym samym w drugim roku obwiązywania umowy była już średnio o kilkanaście procent wyższa od tej, jaka obowiązywałaby, gdyby miał zawartą umowę z tzw. sprzedawcą z urzędu.
Klienci, którzy podpisali taką umowę nie byli również informowani o obowiązku opłacania dwóch faktur za dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej.
Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył karę 10.253.328 zł i nakazał zaniechanie praktyki. Decyzja nie jest jednak ostateczna, ponieważ spółka odwołała się do Sądu.
Pewnie odbije sie to na nas znowu i rachunki za prad i gaz beda wyzsze. zmienilem dostawce energii elektrycznej i gazu na firme Axpo i powiem wam ze rachunki spadly!!! mam nadzieje ze to zrekompensuje mi te kolejne podwyzki, wiec polecam i wam to rozwiazanie jak szukacie oszczednosci na pradzie i gazie.