Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Poznańscy policjanci udzielają porad w Punkcie Interwencji Kryzysowej. Każdy może tam przyjść i uzyskać wsparcie.
Od poniedziałku do piątku (20-24 lutego) od godziny 14:00 do 18:00, na terenie Punktu Interwencji Kryzysowej (PIK) przy ul. Pamiątkowej 28, poznańscy policjanci udzielają porad, pomocy i informacji. Dyżurować tam będą także w najbliższy weekend, w godz. od 10:00 do 14:00.
Pracownicy Punktu Interwencji Kryzysowej przez cały rok, 24 godziny na dobę, udzielają darmowej pomocy psychologicznej dla osób w kryzysie, w tym poszkodowanych przestępstwem. Dyżurują również prawnicy, którzy w tym tygodniu codziennie od godz. 7:00 do 19:00 udzielają porad prawnych.
Osoby, które zgłaszają się do (PIK), najczęściej robią to z powodu przemocy domowej. Na prawie 4 tysiące interwencji w 2022 r. aż 500 związanych było właśnie z tym rodzajem przemocy. Zgłaszano jednak również napaści, molestowanie seksualne, zastraszanie czy handel ludźmi.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mają swoje prawa – choć często o tym nie wiedzą – mówi Stella Gołębiewska, dyrektorka Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej. – W Punkcie Interwencji Kryzysowej uzyskają wsparcie informacyjne i emocjonalne oraz poradę prawną. Pomoc jest bezpłatna, można przyjść na ul. Pamiątkową nr 28 lub zadzwonić pod numer tel. 509 111 508.
Punkt Interwencji Kryzysowej prowadzony w ramach Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu jest jednostką budżetową Miasta Poznania.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to ogólnopolska akcja koordynowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, związana jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Ofiar Przestępstw (22 lutego).
Dodaj komentarz