Centrum

Pomysły na Stary Rynek

Stary Rynek mini  Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Paweł Sztando

Z ciekawością zapoznałem się z wnioskami ze spotkania na temat bezpieczeństwa Starego Rynku i okolic, organizowanego przez Estradę Poznańską. Niestety, ustalając spotkanie w dzień pracujący na godz. 13:00, organizatorzy pokazali, że nie do końca zależy im na dialogu. Obowiązki zawodowe zarówno mi, jak i zapewne wielu chętnym nie pozwoliły wziąć udziału w tym spotkaniu. A takie spotkania mają sens, gdy biorą w nim udział nie tylko urzędnicy. Przez względy niezależne ode mnie nie mogłem uczestniczyć w dzisiejszej dyskusji.

Stary Rynek mini Foto: lepszyPOZNAN.pl / agPrzechodząc do podsumowania spotkania – uważam, że wypracowane punkty, które mają służyć do poprawy bezpieczeństwa, są zbyt ogólne, a niektóre nawet za niezgodne z prawem. Bowiem za taki należy uznać pomysł wprowadzenia “zakazu sprzedaży alkoholu po na przykład godzinie 24:00”. Przypomnę tylko, że na podobny pomysł jakiś czas temu wpadli wrocławscy radni, którzy wprowadzili zakaz sprzedaży wódki, wina, piwa na wrocławskim Starym Mieście od godz. 21:00 do 6:00. Jednakże, wojewoda unieważnił uchwałę powołując się na ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Wojewoda dolnośląski słusznie zauważył, że chcąc ograniczyć sprzedaż, władze miasta powinny wydawać zgodę na alkohol na określony czas, a nie zakazywać sprzedaży alkoholu wszystkim. Może należałoby bardziej bacznie przyglądać się lokalom, które taką zgodę uzyskały i surowo ich karać za brak przestrzegania porządku.

Problem głośnej muzyki wydobywającej się z ustawionych na zewnątrz głośników po godzinie 22 jest bardzo stary i znany straży miejskiej w Poznaniu. Jednak istnieje już sposób, aby walczyć z tym zjawiskiem. Art. 156 ust. 1 ustawy o ochronie środowiska zakazuje “używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających na publicznie dostępnych terenach miast, terenach zabudowanych oraz na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe”. Wyjątek stanowi jedynie organizacja okazjonalnych uroczystości oraz “imprez związanych z kultem religijnym, imprez sportowych, handlowych, rozrywkowych i innych lokalnych zgromadzeń”. Tylko jak ma być przestrzegany skoro Poznań w nocy patrolują tylko trzy patrole straży miejskiej?

Bez wątpienia lokale z tanią wódką i piwem psują wizerunek Starego Rynku i sprowadzają do niego osoby, które chcą się szybko napić. Część lokali należy do ZKZL. Może miasto baczniej powinno się przyglądać komu wynajmuje lokal i nie kierować się jedynie zyskiem ekonomicznym?

Razem z radnym miejskim Norbertem Napierajem zwróciłem się do komendanta straży miejskiej z prośbą o podanie przybliżonych, całkowitych kosztów funkcjonowania jednego patrolu Straży Miejskiej w godzinach nocnych od piątku do niedzieli na terenie Starego Miasta. Osobiście uważam, że uruchomienie patroli straży miejskiej w weekendowe noce pozwoli odciążyć funkcjonariuszy od biurokratycznej pracy wypisywania mandatów za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, a takie mandaty stanowią prawie połowę wszystkich wystawionych wokół Starego Rynku. Tym bardziej, że środki finansowe ściągnięte z mandatów wystawianych przez straż miejską zasilałyby kasę miasta. Więc pojawiłyby się finanse na dodatkowe patrole strażników miejskich.

Paweł Sztando Foto: Paweł SztandoPaweł Sztando

jest radnym osiedla Stare Miasto

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz